W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Koncert Symfoniczny | XXIII Forum Sztuki Współczesnej im. W. Lutosławskiego

Koncert Symfoniczny | XXIII Forum Sztuki Współczesnej im. W. Lutosławskiego
Data rozpoczęcia 2019-05-17
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Filharmonia Lubelska im. Henryka Wieniawskiego, ul. M. Curie-Skłodowskiej 5
Organizator Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego
Udział Płatny
Koszt udziału 20, 25, 30 zł
Kategoria Koncert

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej
Marek Drewnowski – fortepian
Jerzy Swoboda – dyrygent
Jerzy Kisielewski – gość specjalny

Program:

  • Andrzej Panufnik – Sinfonia sacra na orkiestrę
  • Stefan Kisielewski – Koncert fortepianowy
  • Marek Stachowski – Choreia na orkiestrę
  • Witold Lutosławski – IV Symfonia na orkiestrę

Program tegorocznego lubelskiego XXIII Forum Sztuki Współczesnej im. Witolda Lutosławskiego związany jest z przypadającymi w tym roku ważnymi rocznicami. Są to rocznice 25-lecia odejścia do Wieczności Witolda Lutosławskiego (1913-1994), 15-lecia Marka Stachowskiego (1936-2004), a także 105. urodziny Andrzeja Panufnika (1914-1991), 70-lecie Cudu Lubelskiego w Archikatedrze Lubelskiej oraz 30-lecie powołania Lubelskiego Oddziału Związku Kompozytorów Polskich. Stąd też w programie koncertu symfonicznego zaplanowane zostały specjalne wykonania z tychże okazji. Ważnym akcentem obchodów 70-lecia Cudu Lubelskiego w Archikatedrze Lubelskiej, przypadającego 3 lipca 2019 roku, będzie wykonanie Sinfonia sacra na orkiestrę Andrzeja Panufnika – kompozytora „źle obecnego” w Polsce w opinii władz komunistycznych i działającego na Zachodzie po dramatycznej ucieczce z kraju w czasach stalinowskich (jego utworów nie można było wykonywać w Polsce aż do 1977 roku!). Pomimo emigracji, życie i muzyka Andrzeja Panufnika głęboko przeniknięte były zawsze polskością, katolicyzmem, a jedna z jego najznakomitszych symfonii, jaką jest Sinfonia sacra, najpełniej wpisuje się w lubelskie obchody Jubileuszu. Niezwykle ważne jest przypomnienie rocznic śmierci Witolda Lutosławskiego – światowej sławy kompozytora i patrona lubelskiego Forum oraz Marka Stachowskiego – jednego z najwybitniejszych wychowanków Krzysztofa Pendereckiego. Godnym uczczeniem rocznic ich odejścia będzie wykonanie wybitnych utworów symfonicznych tychże kompozytorów.
Bardzo ważnym wydarzeniem dla miejsca muzyki współczesnej w Lublinie było powołanie w roku 1989 z inicjatywy Mariusza Dubaja Lubelskiego Oddziału Związku Kompozytorów Polskich, w skład którego weszli lubelscy kompozytorzy i muzykolodzy (głównie księża profesorowie) pracujący na UMCS i KUL. Zalążkiem do powstania Oddziału był pierwszy z koncertów z cyklu AKORD, zainicjowany w Filharmonii Lubelskiej przez Mariusza Dubaja i Jerzego Kornowicza w 1988 roku we współpracy z Dyrektorem Prof. Adamem Natankiem. Znaczącą rolę w przyczynieniu się do powołania nowego Oddziału odegrał ówczesny członek Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich w Warszawie, Stefan Kisielewski (1911-1991), przeważając w dyskusji szalę na korzyść lubelskich kompozytorów i muzykologów. Stąd przewidziano w koncercie symfonicznym Koncert fortepianowy Stefana Kisielewskiego w interpretacji jego pierwszych wykonawców – światowej sławy pianisty Marka Drewnowskiego (koncertował m.in. na zaproszenie jednego z najwybitniejszych dyrygentów XX wieku Maestro Leonarda Bernsteina!) oraz dyrygenta  Jerzego Swobody. Warto dodać, że artyści prawykonali ten utwór z Orkiestrą Filharmonii Śląskiej podczas „Warszawskiej Jesieni” 1991 na kilka dni przed śmiercią kompozytora, słuchającego wykonania w szpitalu przez radio. Kreacja nagrodzona została prestiżową nagrodą „Orfeusza” i utwór był – co unikalne podczas festiwali muzyki awangardowej – bisowany.
Na zakończenie z wielką satysfakcją chcielibyśmy poinformować, że powierzone Prezesowi Lubelskiego Oddziału ZKP Prof. Mariuszowi Dubajowi przez Dyrektora Naczelnego Filharmonii Dra Wojciecha Rodka zadanie opracowania autorskiej koncepcji programowej XXIII Forum Sztuki Współczesnej im. Witolda Lutosławskiego uzyskało pierwszą punktację w konkursie MKiDN w programie „Muzyka” na 605 zgłoszonych projektów.

XXIII Forum Sztuki Współczesnej im. W. Lutosławskiego dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca”. 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej