W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Koncert Trys keturiose, Rytis Ambrazevičius oraz Zespół śpiewaczy ze wsi Toneż

Koncert Trys keturiose, Rytis Ambrazevičius oraz Zespół śpiewaczy ze wsi Toneż
Data rozpoczęcia 2011-10-09
Godzina rozpoczęcia 19:00
Kategoria Koncert

Trys keturiose:

Skład:
Daiva Vyčinienė
Daina Norvaišytė
Eglė Sereičikienė
Rima Visackienė
Audronė Žilinskienė

Zespół Trys keturiose wykonuje oryginalne Litewskie pieśni polifoniczne zwane sutartinės od 1981 roku. Tym, co wyróżnia je na tle litewskiej muzyki ludowej jest różnorodne użycie sekund, akcentowanych schematów rytmicznych, przeplatanie się głosów, równoczesne wyśpiewywanie dwóch różnych tekstów (głównego oraz refrenu). Te cechy, charakterystyczne dla pieśni polifonicznych, wymagają od artystek doskonałej jedności, dużego zgrania we wspólnym śpiewaniu (nazwa sutartinės pochodzi od czasownika „sutarti” – zgadzać się, jednoczyć). Dlatego nieprzypadkowo od najdawniejszych czasów sutartinės śpiewane były w małych grupach (2, 3 lub 4 kobiety). Na terenach wiejskich tradycja śpiewania sutartinės nie przetrwała, niestety, do dzisiejszych czasów. Podtrzymują ją za to grupy śpiewające muzykę tradycyjną w miastach.

Liderką grupy jest dr Daiva Račiūnaitė-Vyčinienė, zwana „królową sutartinės“. Od ponad dwudziestu lat doskonali sztukę wykonywania sutartinės oraz rekonstruuje melodie wydobywane z archiwów, jak też i te już opublikowane. Wykonawczynie nie mają jednak na celu idealnego odtwarzania nagrań archiwalnych, starają się stworzyć swoje własne, charakterystyczne brzmienie, próbując nadać starym pieśniom nowe znaczenie.

Rytis Ambrazevičius
Wybitny muzykolog i pieśniarz litewski. Współtwórca dwóch najbardziej znanych festiwali tradycyjnych pieśni litewskich: „Skamba, skamba kankles” i odbywającej się każdego roku w innym kraju bałtyckim „Baltiki”. Fizyk, doktor muzykologii, od ponad 20 lat prowadzi zespół Intakas. Wykłada na Akademii Muzycznej w Kownie. Rytis Ambrazevičius jest także autorem wielu znaczących artykułów z dziedziny akustyki.

Jego głos jest znany fanom muzyki tradycyjnej na całej Litwie, gdyż wypracował on sobie swój własny styl, który latami szlifował, słuchając wybitnych śpiewaków dawnych pokoleń. Jego bezpośrednim mistrzem był Jonas Jakubauskas, który mieszkał na Suwalszczyźnie. Ambrazevičius nie poprzestaje jednak na tradycji.

Występuje w stworzonym wraz z przyjaciółmi zespole Ataliya, który w swoich kompozycjach inspiruje się muzyką tradycyjną. Zespół ten koncertuje na całym świecie.

Zespół śpiewaczy ze wsi Toneż
Wieś Toneż znajduje się w południowo-wschodniej części białoruskiego Polesia, 36 km od starego miasta Turow. Członkowie zespołu etnograficznego z Toneża są ostatnimi, którzy pamiętają tę oryginalną pieśniową kulturę, niektórzy z nich śpiewają w zespole około pół wieku. Na repertuar grupy składają się pieśni kalendarzowe (kolędowe, szczodrówkowe, wiosenne z wyhukami, wielkanocne, „jagodowe”, żniwne) i rodzinne (weselne). Wykonywane są one w archaicznej tradycji śpiewu unisonowo-heterofonicznego.

Oprócz tych najstarszych pieśni, zespół wykonuje także tradycyjne pieśni nieobrzędowe (m.in. biesiadne, liryczne, wojskowe) pochodzące z różnych okresów historycznych, o różnej tematyce i w rozmaitych stylach, śpiewane wielogłosowo.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej