W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Koncert: Wschodnie dźwięki - muzyczne smaki Europy

Koncert: Wschodnie dźwięki - muzyczne smaki Europy
Data rozpoczęcia 2009-05-03
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Zamek Lubelski - Muzeum Lubelskie, ul. Zamkowa 9
Kategoria Koncert

W ramach inauguracji obchodów 440-tej rocznicy Unii Lubelskiej Fundacja Kultura Enter zaprasza na niezwykły koncert etno-jazzowy „Wschodnie dźwięki - muzyczne smaki Europy”.
Na dziedzińcu Zamku Lubelskiego wystąpią zespoły z Ukrainy, Litwy, Białorusi i Polski. Nieprzypadkowy jest zarówno wybór miejsca, czasu, jak i nacji, reprezentowanych przez zaproszonych artystów.
Muzyka zabrzmi u stóp Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim, w miejscu oznaczonym Znakiem Dziedzictwa Europejskiego, nadanym Lublinowi jako miastu, które jest symbolem europejskich idei integracyjnych, ponadnarodowego dziedzictwa demokracji i tolerancji oraz dialogu kultur między Wschodem a Zachodem.
Koncert wpisuje się w cykl imprez zorganizowanych z okazji 5-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, inaugurujących obchody 440-tej rocznicy podpisania aktu Unii Lubelskiej.
Wstąpią artyści ze wszystkich krajów dziedziczących tradycję Unii Lubelskiej.

Podczas koncertu „Wschodnie dźwięki - muzyczne smaki Europy” wystąpią:
PORT MONE (Białoruś)
KRISTE & WEST COAST PROJECT (Litwa)
PKP Projekt (Polska)
YATOKU: Yuri Yaremczuk, Mark Tokar, Klaus Kugel (Ukraina/Niemcy)


Więcej informacji: www.myspace.com/festiwalwschodniedzwieki


YATOKU - Yaremchuk / Tokar / Kugel
Yatoku to projekt międzynarodowego tria ukraińsko-niemieckiego. Multiinstrumentaliście Yaremchukowi towarzyszy interesująca sekcja rytmiczna Tokar – Kugel. W efekcie powstaje intrygująca propozycja w postaci współczesnej muzyki improwizowanej ocierającej się o muzykę poważną. Szczególną uwagę zwracają ciekawe poszukiwania brzmieniowe. Muzycy odwołują się bowiem do dokonań europejskiej sceny awangardowej, jak i do muzyki jazzowych scen Stanów Zjednoczonych.
Skład:
Yuriy Yaremchuk – saksofony, klarnety
Mark Tokar - kontrabas
Klaus Kugel – perkusja

Mark Tokar
Tokar ukończył studia na Politechnice Lwowskiej. Później studiował w Szkole Muzycznej im St. Ludkiewicza we Lwowie (gitara klasyczna). Równocześnie rozpoczął grę na kontrabasie.
W latach 2002-2004 wielokrotnie uczestniczył w warsztatach jazzowych w Krakowie pod kierunkiem M.Parkinsona. W roku 2006 w ramach stypendium Gaude Polonia od ministra kultury Rzeczypospolitej studiował w Akademii Muzycznej im K.Szymanowskiego w Katowicach na wydziale jazzowym pod kierunkiem prof. Jacka Niedzeli.
W latach 2005-2006 pracował jako dyrektor artystyczny i współorganizator ukraińsko-polskiego festiwalu "Jazz Bezz". Organizował także serie koncertów filharmonicznych "Metro Jazz" we Lwowie.
Tokar występował jako basista z rożnymi formacjami w Niemczech, Czechach, Polsce, Ukrainie, Rosji. Jest członkiem lwowskiej formacji Dzyga Jazz Quintet. Jest także twórcą i liderem międzynarodowych projektów Leo'm'art i Mark Tokar Quintet. Był uczestnikiem projektów "Resonance" i "Five Spot". Grał z Kenem Vandermarkiem, Robertą Piket (USA), Klausem Kugelem, Arkadijem Shylkloperem (Niemcy), Petrasem Visniauskasem (Litwa), Mirceą Tiberianem (Rumunia), Mazzolem, Mikołajem Trzaską (Polska), Yuriem Yaremczukiem (Ukraina).

Yuriy Yaremchuk
Yaremchuk to najwybitniejszy saksofonista i klarnecista Ukrainy oraz najbardziej ceniony ukraiński kompozytor i instrumentalista z kręgów muzyki improwizowanej. Pisze muzykę także dla teatru i baletu. Od wielu lat obecny jest na światowej scenie jazzowej, koncertował i nagrywał z takimi gwiazdami, jak Amerykanie - William Parker i Rob Brown, czy Polacy - Mikołaj Trzaska, Marcin Oleś i Bartłomiej Oleś. Ze względu na swoją bezkompromisowość i przemawianie własnym, muzycznym językiem porównywany bywa często do Petera Brotzmanna i Kaoru Abe. Jego dyskografia liczy kilkanaście autorskich płyt, brał też udział w realizacji wielu innych.
Klaus Kugel
Kugel jest jednym z najbardziej pomysłowych i odważnych perkusistów niemieckich. Uznanie zdobył głównie dzięki wspólnym projektom z Petrasem Vysniauskasem, Karlem Bergerem, Tomaszem Stańko, Charliem Mariano, Kentem Carterem, Michelem Pilzem, Theo Jörgensmannem, Kennym Wheelerem, Vyacheslavem Ganelinem, Bobo Stensonem, Glenem Moorem, Stevem Swellem, Sabirem Mateenem, Robertem Dickiem, Peterem Evansem, Brucem Eisenbeilem, Perrym Robinsonem, Arkadym Shilkloperem, Burtonem Greenem, Hilliardem Greenem, Johnem Lindbergiem, Williamem Parkerem.
Klaus Kugel studiował w Szkole Jazzu w Monachium. W 1989 roku rozpoczął intensywną współpracę z wybitnym litewskim saksofonistą sopranowym Petrasem Vysniauskasem wspólnie tworząc różnorodne projekty międzynarodowe. Przez ponad 20 lat zagrał szereg koncertów i zaprezentował się na festiwalach w całej Europie, krajach bałtyckich, Kanadzie, USA, Syrii, Japonii, Meksyku, Rosji, Chinach, Ukrainie i Izraelu.

P.K.P.
P.K.P. to improwizujące trio czerpiące z osiągnięć polskiej sceny free jazzowej. Projekt wziął nazwę od pierwszych liter imion muzyków czyli Piotra Gwadery, Karola Gadzało i Piotra Łyszkiewicza.
Wszyscy muzycy znani są już dobrze z różnorodnych ogólnopolskich składów - Piotr Łyszkiewicz (Wrocław) z Ziemi Planety Ludzi, Kataru, Matplanety, Karol „Koolor” Gadzało (Lublin) między innymi z Pieczywa, Przedwietrza, Miąższu i Blisko Pola, a Piotr Gwadera (Łódź) z Puchu, Commodore/Gwadera, Blisko Pola oraz projektu KrewIKłaki.
Skład:
Piotr Gwadera - perkusja
Krzysztof Karol Gadzało - kontrabas
Piotr Łyszkiewicz – saxofon


Port Mone
Port Mone to instrumentalne trio z Białorusi zainspirowane muzyką Yanna Tiersena i Jacquesa Pastoriusa, które powstało trzy lata temu w Mińsku.
Twórcza koncepcja zespołu to tropienie ogólnego chaosu i porządkowanie go w ascetyczne aranżacje i proste formy, które kryją jednak w sobie wiele ciekawych aspektów.
Poprzez płynne zmiany tematu i miękkie przeobrażenia przestrzeni akustycznej, powstałe kompozycje stają się maksymalnie otwarte dla odbiorcy, wciągając go w hipnotyczny rytm, na czym szczególnie zależy wykonawcom.
Port Mone dąży do tego, by ich słuchacze odczuli muzykę jako zawieszoną niekończącą się chwilę. By zapadali się w niej, odkrywając siebie na nowo w centrum wirującego chaosu. Dzięki harmonijnemu współistnieniu na scenie akordeonu, afrykańskich bębnów i gitary basowej powstają instrumentalne szkice o intymnej i jednocześnie bardzo głębokiej barwie.
Zespół grał wielokrotnie we własnym kraju oraz poza jego granicami. Wziął udział w festiwalach Pustyje Chołmy 2007 i Pustyje Chołmy 2008 na Kałużczyżnie i S.K.I.F w Sankt-Petersburgu.
Skład:
Aleksey Vorsoba – akordeon
Sergey Kravchenko – djamba
Aleksey Vanchuk – gitara basowa

Kriste & West Coast Project
West Coast Band został utworzony w roku 2007 w Klaipedzie (Litwa). Muzycy aktywnie biorą udział w rożnych lokalnych i pozakrajowych konkursach, festiwalach, koncertach. Współpracują z wieloma popularnymi wykonawcami litewskimi.
Repertuar West Coast Band pełen jest indywidualnych interpretacji oraz oryginalnych kompozycji soul, funk i jazz. Ostatnio zespół zwrócił się ku korzeniom litewskiego etno i stworzył piękny program z aranżacjami tradycyjnych litewskich piosenek.
West Coast Band aktywnie koncertuje w kraju i poza granicami.
Skład:
Kristina Svolkinaite – wokal
Domas Grumbinas - trąbka, wokal
Žygimantas Razmus - saksofon, wokal
Mindaugas Proškinas - keyboards, wokal
Kęstutis Kaštaunas - gitara, wokal
Paulius Stonkus - bas
Mykolas Diva - perkusja
Kristina Svolkinaitė

Kristine Svolkinaite – głos młodej utalentowanej generacji litewskiego jazzu. Kriste jest solistką orkiestry przy uniwersytecie Kłajpedzkim oraz Siauliai „senior“ Bigband (Szawlia). Została wyróżniona na licznych festiwalach: „Jazz voices“ (rok 2005, 2006, 2007), „Lady summertime” 2007 (Finlandia), „ Birštonas jazz 2006“, „Siauliai jazz“ (rok 2004, 2005, 2006, 2007), „Siauliai symhojazz” 2005, „Kaunas jazz 2007“, „Vilnius city jazz” 2007. W roku 2007 zdobyła Grand Prix jazz festiwalu „Sony jazz stage“ (Łotwa) i „Nomme Jazz 2007“ (Estonia). Na międzynarodowym konkursie „Jazz voices 2008“ otrzymała Grand Prix (Klaipėda, Litwa).

Współorganizatorem koncertu jest Muzeum Lubelskie w Lublinie.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej