W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Koncert zespołu Marcin Wasilewski Trio

Koncert zespołu Marcin Wasilewski Trio
Data rozpoczęcia 2012-10-31
Godzina rozpoczęcia 19:00
Kategoria Koncert

Marcin Wasilewski – W związku z tegorocznym piłkoszałem niewtajemniczeni mogliby pomyśleć, że chodzi o sportowca, ale dla każdego miłośnika jazzu jest jasne, że chodzi o lidera najciekawszego tria w Polsce. Tegoroczny laureat Fryderyka i trzykrotny triumfator w tej samej kategorii – jazzowy muzyk roku! Nie trzeba wspominać, że jest członkiem kwartetu Stańki i jest związany z najlepszą wytwórnią fonograficzną w Europie, jeśli chodzi o jazz, czyli z ECM. Mówiąc krótko: tego koncertu nie wolno przegapić.
Anna Drozd, kurator programu muzycznego w Teatrze Starym

Marcin Wasilewski Trio to jedna z najwybitniejszych formacji jazzowych swojego pokolenia. Jej skład tworzą, obok lidera Marcina Wasilewskiego, kontrabasista Sławomir Kurkiewicz i grający na perkusji Michał Miśkiewicz. Trio powstało w połowie lat 90-tych i początkowo działało pod nazwą Simple Acoustic Trio. Na początku następnej dekady muzycy nawiązali współpracę z Tomaszem Stańko, tworząc jego regularny kwartet.

Oprócz współpracy z Tomaszem Stańko zespół był zapraszany do udziału w wielu międzynarodowych projektach, występując u boku takich gwiazd światowego jazzu, jak Jan Garbarek, Joe Lovano, Dino Saluzzi, Palle Danielsson, Jon Christensen, Arild Andersen, Dhafer Youssef, John Surman, czy Bobo Stenson. Muzycy tria współpracowali także m.in. z Anną Marią Jopek, Januszem Muniakiem, Adamem Pierończykiem, Robertem Majewskim, Tomaszem Szukalskim, Piotrem Wojtasikiem, Janem Ptaszynem Wróblewskim i Henrykiem Miśkiewiczem.

Formacja otrzymała wiele nagród, wśród nich m.in.: Fryderyk 2002 za album kwartetu Tomasza Stańko "Soul of Things" oraz kolejne wspólnie nagrane albumy „Suspended Night” i „Lontano” ; Fryderyk 2005 za album "Trio" oraz „Muzyk Roku” , Fryderyk 2009 za album "January". Fryderyk 2009 w kategorii Jazzowy Muzyk Roku dla Marcina Wasilewskiego. W plebiscycie Jazz Forum Jazz top 2010 trio Marcina Wasilewskiego wybrano najlepszym zespołem akustycznym, zaś radiowa Trójka przyznała im nagrodę „Mateusz 2011” w kategorii jazz. W marcu 2011 roku ukazał się trzeci krążek zatytułowany „Faithful”, który jesienią tego samego roku otrzymał status złotej płyty.

Bilety: I - 60 zł, II - 50 zł, III - 40 zł