W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Koncert zespołu Moskwa
Data rozpoczęcia 2010-06-04
Godzina rozpoczęcia 21:00
Miejsce Klub "Graffiti", Aleja Piłsudskiego 13
Kategoria Koncert

Klub Graffiti zaprasza na koncert zespołu Moskwa.

Zespół powstał we wrześniu 1983 roku w Łodzi, założony przez wokalistę i gitarzystę Pawła Gumę Gumolę (eks - TNT), basistę i wokalistę Piotra Rogoza Rogozińskiego (eks - Latające Żyrafy) i perkusistę Tomka Pałkera Gronia (eks - Logos, Rezerwowa Armia Pracy, Parlament). Od samego początku szczególnie ważny był Guma - który stał się symbolem polskiej sceny niezależnej lat 80, przede wszystkim punkowej, ale nie tylko, co symbolizowały choćby jego nietypowe, bo długie blond włosy.
Już pod koniec września '83 grupa, z nowym wokalistą Piotrem Wawszakiem, wzięła udział w lokalnych festiwalach Prawdziwe Brzmienie Łodzi i Kontrrockowisko. W styczniu '84 Wawszaka zastąpił Tomek Woźniakowski, który jednak pozostał w zespole ledwie kilka miesięcy. Ponownie w trzyosobowym składzie grupa zakwalifikowała się do konkursu Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie, gdzie weszła do złotej ósemki. Sukces ten umożliwił muzykom dokonanie czterech nagrań dla radia, wydanych wraz z innymi - zarejestrowanymi na tzw. "setkę" w jednej z rozgłośni studenckich - na kasecie Nigdy!", rozprowadzanej przez sam zespół. Nigdy spotkało się z wręcz entuzjastycznym przyjęciem punkowej części publiczności, z czasem zyskując status wydawnictwa nieomal kultowego. Kaseta pokazała, że agresywną i treściwą w wyrazie muzykę (inspirowaną GBH i Discharge) Moskwa potrafiła wyposażyć w nihilistyczne teksty zakorzenione w polskiej rzeczywistości.
Po sukcesie w Jarocinie skład grupy nabrał płynnej konsystencji. Na Rock Arenie '85 w Poznaniu i FMR '86 w Jarocinie Gumie towarzyszyli Balon (bg) i Bułgar (dr). Jarocin '86 okazał się szczególnie ważny w historii Moskwy za sprawą brytyjskiej telewizji BBC kręcącej wówczas film o polskim rocku My Blood Your Blood. W filmie Guma wypowiedział słynne zdanie: My name is Paul, będę mówił po polsku. Jeżeli mam mówić dalej, to musicie mi dać samochód i ja się muszę nim przejechać. W tym okresie w polskich mediach grupa ze względów cenzuralnych przedstawiana była jako M-kwa. W roku 1986 zespół bierze udział również filmach Fala w reż. P. Łazarkiewicz, Opowieść Harleya w reż. W. Helaka oraz Więcej bluesa.
Po wspomnianym festiwalu w Jarocinie nowym basistą formacji został znany później głównie z Houku Darek Maleo Malejonek, a nowym perkusistą Tomasz Gogo Szulc Kożuchowski (Armia, TZN Xenna, Tilt). Szczególne znaczenie miało przyjście Malejonka, dzięki któremu Moskwa zmieniła oblicze - na mniej nihilistyczne w warstwie tekstowej i bliższe rockowemu środkowi w warstwie muzycznej. Zmianę tę uwiecznił album Moskwa, zawierający nowe wersje sztandarowych utworów z wczesnego repertuaru - Powietrza i Nigdy. Na Moskwę trafiło kilka kompozycji o prawdziwie punkowym ładunku agresji (oprócz wspomnianych Urodziłeś się by żyć, Słyszę, Tutaj was), niemniej kilka innych - Kochać chcesz, Nie okłamiesz prawd, Słowo, Ja - mogło niemal urzekać melodią, nie tracąc przy tym zadziorności. Ten znakomity longplay (na którym Gogo Szulc podzielił się partiami perkusji z Piotrem Stopą Zyżelewiczem (Kultura, Izrael, Armia, Voo Voo), nagrany w 1986 roku, wydano dopiero po przeszło dwóch latach. Paradoksalnie osłabił on pozycję zespołu, któremu ortodoksyjna część publiczności zarzuciła zdradę.
Od momentu nagrania pierwszego albumu, do roku 1990 Guma wielokrotnie zmieniał skład, przedstawiając Moskwę to jako trio, to jako kwartet. W tym okresie przez grupę przewinęli się m. in. Piotr Dyda Czyszanowski (bg, - Blitzkrieg), Piotr Jełowiecki (g), Dariusz Bełdowski (bg), Robert Hajduk (dr) i Student (dr). Pod koniec lat 80. zespół ciążył ku heavy metalowi, co udokumentował album Życie niezwykle (90) - nagrany przez Gumę, Stopę i Ofika (bg) oraz gościnnie P. Jełowickiego i Leszka Sokołowskiego (g). Niestety, Życie niezwykłe ustępowało Moskwie. Zresztą lider zespołu przeżywał w tym okresie wyraźny kryzys nie tylko twórczy, ale i psychiczny, próbując go przezwyciężyć poprzez zgłębianie nauk dalekowschodnich i ćwiczenie jogi. Ostatnie koncerty Moskwy prowadzonej przez Gumę miały miejsce na Zadymie na warszawskim Torwarze (październik '89) i w niemieckim Hagen (jesień '90). W połowie 1991 roku zespół zawiesił działalność.
Po roku Maciek (bg), Szmalec (dr) i Balon (voc, g) próbowali zdyskontować dawną sławę Moskwy, występując pod starą nazwą na festiwalu Węgorzewo '92. Jednak występ ten zakończył się absolutną katastrofą, co udowodniła dokumentująca go kaseta Live. Spośród dawnych partnerów Gumy największą sławę - oprócz Maleo, Stopy i Gogo Szulca - zdobył Jełowiecki jako szef PJ Band.
Od 1993, po powrocie z Indii, Guma skierował się w kierunku przyrody, natury, ekologii i wegetarianizmu. Założył reggae'ową kapelę 5000 Lat, która zagrała między innymi na Reggae nad Wartą i jako ostatnia kapela ostatniego Festiwalu w Jarocinie 1994. 5000 Lat funkcjonowało z przerwami do 1999 r. Potem Guma ponownie wyrusza do Indii, po powrocie tworzy dubbową kapelę Ocean, gra też koncerty z Power Of Trinity.
W 2001 r. Guma wraz z Rogozem i Pałkerem z pierwszego składu Moskwy zdecydowali się wydać materiał 1984 Koncert - zapis jednego z pierwszych koncertów Moskwy. Materiał został nagrany w maju 1984 r. w łódzkim klubie Siódemki.
Zachęcony dobrym odbiorem i zainteresowaniem płytą 1984 Koncert, Guma wznawia działalność Moskwy. Zespół w nowym składzie - Guma (voc, g), Tomek Mech Wojciechowski (g), Jacek Spinio Cynkier (dr), Krzysztof Grudziński (bg) dał pierwszy koncert w październiku 2001 r. w klubie Łódź Kaliska. Obecnie zespół nagrywa nowy materiał oraz koncertuje.

* w tekście wykorzystano materiały ze strony
www.republika.pl/reggaeluz/index.htm


Otwarcie: 19.00 / Start: 21.00
Bilety: przedsprzedaż 12 zł / w dniu koncertu 15 zł

Bilety w przedsprzedaży do nabycja w:
- Klubie Graffiti, ul. Piłsudskiego 13 (od godz. 15.00 pon-pt)
- sklepie muzycznym E-Music (naprzeciwko klubu)