W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Koncert zespołu SAX-PIANO DUO

Koncert zespołu SAX-PIANO DUO
Data rozpoczęcia 2016-06-09
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”, ul. Judyma 2a, Lublin
Organizator Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”
Udział Bezpłatny
Kategoria Wydarzenie

DDK „Węglin” zaprasza na koncert zespołu SAX-PIANO DUO. 

Po pełnej emocjonalności epoce romantyzmu, twórcy zaczęli poszukiwać nowych środków wyrazu. Ukształtowany ponad sto lat wcześniej system dur – moll stał się zasadniczym ograniczeniem. Austriacki kompozytor Arnold Schönberg, świadomie zburzył strukturę tonalną dając początek muzyce dodekafonicznej, czyli opartej na skali dwunastodźwiękowej. Jego uczniowie i następcy rozwinęli tę koncepcję.

Zespół SAX-PIANO DUO tworzą muzycy, którzy poznali się w Lublinie. Postanowili połączyć swoje doświadczenie solistyczno-kameralne oraz pasję wspólnego muzykowania. Ukończyli Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w klasie saksofonu dr hab. Pawła Gusnara, Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie fortepianu prof. Andrzeja Tatarskiego oraz Muzykologię w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Uczestniczyli w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach oraz festiwalach, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. w Warszawie, Kijowie, Poznaniu, Ružomberoku, Łodzi, Jaworze i Krasiczynie. W 2015 roku zdobyli I miejsce na III Międzynarodowym Mistrzowskim Konkursie dla Pedagogów Muzyki w Warszawie. Koncertowali w wielu miastach w Polsce oraz za granicą. Są stypendystami The Solti Foundation (Waterloo, Belgia), Prezydenta Miasta Lublin oraz Marszałka Województwa Lubelskiego. Współpracują z wieloma instytucjami kultury oraz prowadzą działalność pedagogiczną. Szczególną rolę w działalności duetu pełni muzyka nowa i awangardowa.

Kuratorka Cyklu:
Magdalena Pasierbowicz – pianistka, organistka, muzykolog. Od ośmiu lat chórzystka w Chórze KUL. Specjalizuje się w grze na organach oraz w dyrygenturze chóralnej. Zafascynowana muzyką organową francuskiego romantyzmu.

O cyklu: 
Muzyczna podróż w czasie to cykl koncertów organizowanych w  DDK „Węglin”, w którym prezentujemy dzieła najwybitniejszych kompozytorów poszczególnych epok od renesansu do współczesności. To oprócz koncertu rozmowa o muzyce klasycznej, stylistyce poszczególnych gatunków, tendencjach panujących w każdej z epok. Zaproszeni goście specjalizują się w wykonywaniu muzyki charakterystycznej dla danego gatunku i stylu. Poprzez ubiór i instrumenty starają się jak najwierniej oddać ducha danej epoki. Kuratorką cyklu jest Magdalena Pasierbowicz