W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Koncert zespołu Z Lasu
Data rozpoczęcia 2022-01-14
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa, II piętro
Organizator Warsztaty Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Koncert

Od Bożego Narodzenia do dnia św. Wasyla – czyli Nowego Roku wg starego ukraińskiego kalendarza – to czas śpiewania kolęd i „szczedriwek". Trwa on od 7 do 14 stycznia. Kolędy oraz „szczedriwki", śpiewane ochoczo przez kolędników pod oknami gospodarzy, mają zapewnić adresatom urodzaj i powodzenie na cały rok. Śpiewający porównują gospodarza i gospodynię do Słońca i Księżyca, wychwalają kawalerów na wydaniu, a niezamężnym pannom przepowiadają szybkie zamążpójście. Zebrana za stołem rodzina oraz goście wyśpiewują opowieści o narodzinach Boga Boskich i wydarzeniach z życia Świętej Rodziny.

„Syn Boży się narodził, słońca coraz więcej – dnia przybywa, wkrótce przyroda zacznie budzić się do życia. Niech rok przyniesie obfitość!”

To kolejne wydarzenie kulturalne Warsztatów Kultury, podczas którego zaśpiewamy kolędy. Pochodzą one od wiejskich śpiewaczek i śpiewaków z Polesia (Ukraina i Białoruś) oraz z Podlasia. Niektóre z nich można usłyszeć w tamtejszych cerkwiach, jednak zdarza się to rzadko.

Udział bezpłatny. Zapisy przez formularz online dostępny na stronie internetowej www.warsztatykultury.pl
Podczas koncertu należy mieć zakryte usta i nos maseczką. Osoby z objawami przeziębienia prosimy o pozostanie w domu.

Z Lasu - zespół śpiewa tradycyjne pieśni z Polesia – z terenu Ukrainy i Białorusi. Tworzą go osoby z długoletnim doświadczeniem wokalnym, artystycznym i badawczym, śpiewające wspólnie od 2008 roku. Jeżdżą na Polesie w poszukiwaniu dawnych pieśni, spotkań z ludźmi i śladów archaicznej kultury. Nawiązują kontakty ze starszymi mieszkańcami, archiwizują ich pieśni i uczą się od nich śpiewać. Zespół powstał z inicjatywy Jagny Knittel, podczas realizowanych od 2008 roku projektów stowarzyszenia Panorama Kultur (m.in. „Ukraina Archaiczna i Współczesna - Pieśni i Ludzie”). Rezultatem projektów były filmy, koncerty i wystawy fotograficzne. W 2011 roku zespół Z Lasu współtworzył spektakl oparty na pieśniach tradycyjnych Polesia białoruskiego „Olmany Interludium” w reżyserii Przemysława Wasilkowskiego.

Skład zespołu: Maniucha Bikont, Julita Charytoniuk, Joanna Gancarczyk, Ewa Grochowska, Anna Jakowska, Jagna Knittel, Olga Kozieł, Karolina Podrucka.

Projekt realizowany w ramach festiwalu Jarmark Jagielloński w Lublinie, dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej