W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Koncert: Zuzana Homolova z zespołem

Koncert: Zuzana Homolova z zespołem
Data rozpoczęcia 2008-12-12
Godzina rozpoczęcia 21:00
Miejsce Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Koncert

Zuzana Homolová (Słowacja) jest znaną i popularną w swej ojczyźnie artystką nurtu muzyki folkowej. Od 30. lat zbiera, bada i śpiewa tradycyjne ballady słowackie. Jej ostatni album, „Tvojej dusi zahynut nedam" („Nie pozwolę zginąć Twojej duszy"), wydany w grudniu 2005, to niebanalna fuzja tradycyjnej słowackiej muzyki ludowej i współczesnych dźwięków, np. fragmentów przypominających muzykę transową.

Materiał z jej ostatniej płyty pochodzi z odległych regionów, najczęściej odizolowanych społeczności Słowaków mieszkających na Węgrzech, gdzie dawny język i warstwa tekstowa pieśni zachowały się w swej najczystszej formie. Zaprezentowane ballady powstały setki lat temu, zaś w ich historiach, śpiewanych przy wtórze podobnych mantrom melodii, jest wiele smutku, nieszczęśliwych miłości i krwi. W dołączonej do płyty książeczce można znaleźć tłumaczenia tekstów na język angielski i francuski.

W interpretacji Zuzany, te przejmujące teksty pełne są mądrości, uroku i wdzięku oraz pogodzenia ze światem - przekazać je w ten sposób potrafi tylko kobieta z jej doświadczeniem i góralską energią. Choć linia melodyczna i język pozostają wierne nagraniom archiwalnym, aranżacje sięgają od kameralnych utworów na gitarę i głos przez hipnotyczny minimalizm do nieokiełznanych polirytmicznych struktur.

W nagraniu płyty „Tvojej dusi zahynut nedam", wyprodukowanej wspólnie przez grającego z Zuzaną Samo Smetanę oraz alternatywnego gitarzystę i producenta Daniela Salontaya (www.longital.com), udział wzięło wielu świetnych słowackich instrumentalistów wykonujących folk, jazz oraz muzykę współczesną. W 2005 roku albumowi przyznano prestiżową nagrodę Słowackiej Akademii Muzycznej „Aurel 2005" za największe osiągnięcie w gatunku muzyki etno/world.W skład Trio Zuzany Homolovej wchodzą również: towarzyszący jej długoletni muzyk Samo Smetana (skrzypce) oraz gitarzysta Miloš Železňák, poruszający się w ramach różnych gatunków muzycznych i znany ze swych projektów jazzowych, bluesowych oraz rockowych. Najnowsze przedsięwzięcie zespołu to koncertowa wersja krążka „Tvojej dusi zahynut nedam", dzięki któremu współpraca muzyków zaowocowała dalszymi, nieoczekiwanymi odkryciami. Poszukując istoty ludzkiej egzystencji oraz cech wypływających z podświadomej strony umysłu, akcentują oni zwięzłość formy dawnych pieśni i historii.

Zuzana Homolová: śpiew, gitara, kalimba, instrumenty perkusyjne www.homolova.smetana.sk

Samo Smetana: skrzypce, mandolina, śpiew www.banda.sk

Miloš Železňák: gitary, dobro, banjo, mandolina, instrumenty perkusyjne www.zeleznak.sk
Wstęp 10/15 zł