W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Koncerty: Elektrownia Dźwięku; Przejście przez rzekę; Zbyt ostra wymiana dźwięków na laptopy i skrzypce

Koncerty: Elektrownia Dźwięku; Przejście przez rzekę; Zbyt ostra wymiana dźwięków na laptopy i skrzypce
Data rozpoczęcia 2009-05-22
Godzina rozpoczęcia 20:30
Miejsce Wirydarz Klasztoru Dominikanów, Złota 9
Kategoria Koncert

Elektrownia Dźwięku – zespół Małe Instrumenty

Przejście przez rzekę - Gulżan Amanżol i Bachtijar Amanżol (Kazachstan)

Zbyt ostra wymiana dźwięków na laptopy i skrzypce – trio laptopowe Phonos ek Mechanes kontra Jan Gaca, Ewa Grochowska, Maciej Filipczuk




Małe Instrumenty to grupa artystyczna koncentrująca się na poszukiwaniach dźwiękowych w sferze małych instrumentów. Instrumentarium określające zakres tych brzmieniowych eksperymentów to wciąż poszerzająca się grupa profesjonalnych instrumentów niewielkich rozmiarów, dźwiękowych zabawek, kuriozalnych wynalazków muzycznych i całej masy drobiazgowych przedmiotów wydających dźwięki. W ten sposób konstruowana muzyka eksponuje niepowtarzalny charakter barw, czasem piękny i kunsztowny, czasem zaskakujący i odkrywczy, a czasem ujawnia ułomności brzmienia i cieszy ograniczeniami. To oznacza, ze zespół zawsze staje przed koniecznością poszukiwania nowych rozwiązań.
Małe Instrumenty zostały założone przez Pawła Romańczuka w 2006 roku - kolejno dołączyli: Marcin Ożóg, Maciek Markowski, Tomasz Orszulak, Jędrek Kuziela i Maciek Bączyk. Grupa w pełnym składzie zadebiutowała na Festiwalu Filmowym Era Nowe Horyzonty 2007 i od tego czasu pracuje nad wieloma projektami muzycznymi w ramach Małych Instrumentów. Zespół współpracował m.in. z p.Jerzym Armatą, Polskim Wydawnictwem Audiowizualnym, Teatrem Tańca Arka, Galerią Entropia, Galerią CSW Warszawa, Festiwalem Audio Art, Teatrem Capitol.
Projekt który zaprezentują Małe Instrumenty na naszym festiwalu to:
Elektrownia Dźwięku
„Elektrownia Dźwięku” to dźwiękowa opowieść o fikcyjnych sposobach przetwarzania dźwięku w światło. Zasadnicze narzędzia użyte do tego celu – małe instrumenty, współpracują w muzyce i na scenie z dźwięko-świetlnymi maszynami, przygotowanymi przez zespół, specjalnie na potrzeby spektaklu. Iluzoryczna fabuła przedstawia ostatnie godziny pracy tytułowej „Elektrowni Dźwięku” i jej opuszczonych pracowników. W warstwie dźwiękowej, spektakl jest odważnym połączeniem pracy mechanizmów dźwiękowych z kompozycjami charakterystycznymi dla maszynowej rzeczywistości wyimaginowanej fabryki światła.
„Elektrownia Dźwięku” zdobyła nagrodę główną dla najlepszego wydarzenia Nurtu Off, podczas 29 Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

www.maleinstrumenty.pl

www.myspace.com/maleinstrumenty



Gulżan Amanżoł (Diemieżanowa) – muzyczka, kompozytorka, malarka. Gra na wielu tradycyjnych instrumentach : kobyz-prima, kył-kobyz, dombyra, żetygien. Komponuje zarówno utwory związane gatunkowo z tradycją kazachską, jak i współczesną muzyką kameralną.

Urodziła się w 1977 roku w aule Żambuł. W 2001 roku ukończyła Kazachskie Konserwatorium Narodowe im. Kurmangazy w klasie instrumentu narodowego kobyza-primy. Od 1997 roku uczyła sie kompozycji u kompozytora Bachtijara Amanżoła, w tym też czasie zaczęła rysować, szczególną uwagę poświęcając grafice. Obecnie pracuje w Orkiestrze Narodowych Instrumentów Kazachskich im. Kurmangazy grając na kobyz-primie.

Wśród jej kompozycji znane są kiui ”Ojanu” na kobyz, „Szugyła” na zespół, „Na powietrznej kulce” na trio instrumentalne – flet, gitara i wibrafon oraz opracowanie pieśni kompozytorów kazachskich XIX wieku na głos i fortepian. Jej kompozycję były wykonywane zarówno w Kazachstanie, jak i na świecie, m.in, w Londynie.

Charakterystyczne dla jej twórczości jest odzwierciedlanie najgłębszych warstw muzycznej tradycji kazachskiej. Przejawia się to poprzez używanie tradycyjnych kazachskich gatunków, bywa wyrażone w medytacyjno – improwizacyjnym oraz solowym stylu jej utworów. Jednocześnie, te same utwory brzmią ze wszech miar po europejsku i współcześnie. Wykorzystuje ona w nich tak polifonię, jak i atonalność oraz różnorodne instrumentarium.



Bahtijar Tutkabajnuła Amanżołur jest kompozytorem, muzykologiem, pedagogiem i gra na wielu instrumentach.
W 1977 ukończył Państwowe Konserwatorium Moskiewskie w klasie prof. A .S. Lemana, a w 1980, tam też odbył staż asystencki. Od 1980 roku wykłada w Państwowym Konserwatorium Kazachskim im. Kurmangazy przedmioty teoretyczne (polifonia, historia muzyki kazachskiej, nauka o instrumentach, historia stylów orkiestrowych, muzyka Wschodu) oraz kompozycję od 1998 roku. W różnych latach wykładał też kompozycję w szkołach muzycznych Ałma-Acie.
W 1986 roku założył zespół, który składał się z dzieci studentów i kompozytorów. Uczestniczyli oni z własnymi kompozycjami jako zespół kompozytorów-wykonawców na wielu festiwalach muzyki dziecięcej odbywających się, wtedy jeszcze, w ZSRR (Litwa, Tadżykistan, Kirgizja), dali koncert w Moskwie w 1990 roku. Uczniowie B. Amanżoła ze szkół muzycznych są laureatami państwowych i międzynarodowych konkursów kompozytorskich.
W końcu lat 80-tych B. Amanżoł zaczął zajmować się muzyką, występując na międzynarodowych festiwalach. Jego utwory są wykonywane przez wiele sław z dziedziny muzyki (m.in. Yo-Yo-Ma), występuje też z wieloma z nich jako improwizator na wspólnych koncertach (m.in. Karl Bergstroem- Nielsen). Prowadzi twórczą grupę muzyczną „Ajdan”, w skład której wchodzą kompozytorzy, wykonawcy oraz artyści zajmujący się sztuką video.
Bahtijar Amanżoł jest również muzykologiem.



Phonos ek Mechanes
Trio na trzy komputery.
Zespół tworzą Cezary Duchnowski, Paweł Hendrich i Sławomir Kupczak. Grają muzykę głównie improwizowaną, realizowaną przy pomocy komputerów. Jest to szczególny rodzaj live-electronics - human-electronics, gdzie muzyka elektroniczna ma kształt ludzkiego gestu. Komputery kontrolowane są głównie instrumentami akustycznymi.


www.myspace.com/phonosmechanes

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej