W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Koncerty: Szymanki Kurpianowskie; Kołysanki

Koncerty: Szymanki Kurpianowskie; Kołysanki
Data rozpoczęcia 2009-05-23
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5
Kategoria Koncert

Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Band, gościnnie José Manuel Albán Juárez (Peru) i Hovik Hovanisian (Armenia)

Szymanki Kurpianowskie – ElettroVoce - Agata Zubel, Cezary Duchnowski, gościnnie Marcin Grabosz i Anastazja Bernad

Kołysanki - Tomasz Stańko i Zespól Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej




Paweł Kaczmarczyk AUDIOFEELING Band feat. José Manuel Albán Juárez & Hovik Hovanisian
Skład:
Paweł Kaczmarczyk – fortepian
José Manuel Albán Juárez (Peru) – tradycyjne peruwiańskie instrumenty perkusyjne
Hovik Hovanisian (Armenia) – duduk, jeden z najstarszych instrumentów dętych pochodzący z Armenii
Radek Nowicki – saksofony
Wojciech Pulcyn – kontrabas, oud
Paweł Dobrowolski – perkusja

Współczesne kompozycje Pawła Kaczmarczyka zestawione z estetyką tradycyjnych instrumentów, peruwiańskimi instrumentami perkusyjnymi, pochodzącym z Armenii dudukiem i oud, tworzą nową jakość. Ukazują zbliżenie i przenikanie się magicznej funkcji muzyki archaicznej z funkcją estetyczną muzyki współczesnej.

Podstawowym instrumentem w zestawie perkusyjnym jest: cajon peruano.
To oryginalny peruwiański instrument perkusyjny, którego korzenie sięgają połowy XIX wieku. Rozpowszechniony przez muzykę flamenco jest wykorzystywany również przez muzyków rokowych, jazzowych, w tradycyjnej muzyce kubańskiej, w tzw. flamenco nuevo, hip-hopie i wielu innych stylach.
Dodatkowo set wzbogacony jest o kongi, bongosy, wszelkiego rodzaj shakery, chimesy, berimbau (oryginalny brazylijski instrument kształtem przypominający łuk), brzmienie całości jest niepowtarzalne i zostało docenione przez wielu polskich artystów jazzowych.

www.audiofeeling.pl
www.myspace.com/audiofeeling



ElettroVoce - Agata Zubel, Cezary Duchnowski, gościnnie Marcin Grabosz i Anastazja Bernad
Duet ElettroVoce powstał w wyniku współpracy dwojga kompozytorów: Agaty Zubel i Cezarego Duchnowskiego. Oboje charakteryzuje szczególne podejście do muzyki – fascynacja barwą, poszerzanie możliwości wykonawczych, wieczne poszukiwanie. Ze strony Agaty, która również zajmuje się awangardową wokalistyką, była to chęć odnalezienia nowych sposobów ekspresji wokalnej. U Duchnowskiego – poszukiwanie nowych kontekstów dla tradycyjnych instrumentów. Znalazło to szczególny wyraz w wykorzystaniu ludzkiego głosu – stąd spora ilość utworów z wykorzystaniem tego instrumentu. Temperament artystyczny Agaty Zubel połączony ze znakomitym warsztatem wokalnym przynosi wprost zadziwiające efekty. Duchnowski zaś ma ambicję tworzenia nowych jakości muzycznych przy użyciu nowoczesnych środków wyrazu. Poszukiwania te prowadzone są tu na poziomie podstawowych komponentów utworu. Wiąże się to z koniecznością głębszej ingerencji w materię dźwiękową. Stąd użycie komputera – instrumentu, którego otwarty potencjał w dużym stopniu pomaga w odnalezieniu nowego oblicza elementarnych właściwości muzyki nie obarczonej ciężarem żadnych pozamuzycznych treści. Oprócz zakomponowania dźwiękiem określonej czasoprzestrzeni można tu „komponować” same instrumenty. Taka sytuacja pozwala obcować z istotą muzyki. Pozwala kształtować jej punkt wyjścia i zarazem condicio sine qua non – brzmienie, które samo w sobie ma charakter indywidualny. To ono stanowi nierozdzielną substancję, z której składa się muzyczny byt. W nawiązaniu do tego powstał cykl utworów sygnowanych leibnizowskim terminem „monada”. Zestawienie właśnie tych instrumentów – głosu, towarzyszącego muzyce od początku, i komputera, wraz z najnowszymi zdobyczami techniki, wprowadza słuchaczy w inny wymiar. Głos świetnie się odnajduje – tak bardzo naturalny, cielesny – w elektronice. W niektórych utworach wykorzystali również fortepian – tradycyjny instrument, potraktowany jednak jakże inaczej.
Duet ElettroVoce – Agata Zubel i Cezary Duchnowski – występował na licznych festiwalach muzyki współczesnej w Polsce i zagranicą. Utwory w ich wykonaniu (najczęściej ich kompozycje) były nagrywane wielokrotnie przez Polskie Radio, jak również były prezentowane przez rozgłośnie radiowe i telewizyjne. Duet ElettroVoce był nominowany do Dolnośląskiego Brylantu Roku 2005 w kategorii osobowość twórcza, w kwietniu 2005 artyści otrzymali nagrodę specjalną dla najlepszego zespołu z elektroniką na prestiżowym konkursie wykonawstwa muzyki współczesnej "Gaudeamus" w Holandii. Zostali również zaproszeni do obchodów Sezonu Polskiego w Rosji oraz Roku Polsko-Niemieckiego. Obecnie pracują nad adaptacją opery Zygmunta Krauzego "Gwiazda" w wersji na sopran i elektronikę.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej