W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Koncerty: Zawierucha [POL]; Pauanne [FIN]

Koncerty: Zawierucha [POL]; Pauanne [FIN]
Data rozpoczęcia 2022-08-20
Godzina rozpoczęcia 19:30
Miejsce Scena Festiwalu, Błoniach pod Zamkiem

Organizator Warsztaty Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Koncerty

Zawierucha

Zespół Zawierucha to wierna kontynuacja tradycji skrzypcowej Polski centralnej i to w podwójnym uderzeniu. Trzon składu tworzą bowiem dwaj utalentowani skrzypkowie nurtu kontynuatorów muzyki tradycyjnej – Kacper Malisz i Marcin Drabik.

Zdobywcy folkowych laurów, z podwójnym Grand Prix festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja” na czele.

Zespół cechuje wirtuozeria gry, smak muzyczny oraz wierność tradycji skrzypcowej. Są one poparte wieloletnimi naukami Marcina Drabika u wiejskich mistrzów muzyki skrzypcowej, takich jak Jan i Piotr Gaca, Jan Kmita czy Tadeusz Jedynak. Kacper Malisz wywodzi się z rodziny od pokoleń związanej z muzyką, nie tylko podtrzymującej tradycję, ale na jej kanwie tworzącej także własne kompozycje.

Całość brzmienia kapeli podparta jest doskonałą sekcją perkusji (Kamil Siciak) i kontrabasu (Michał Aftyka), co w połączeniu z nowoczesnymi aranżacjami sprawia, że tradycyjna muzyka brzmi niezwykle interesująco.

 

Pauanne

W głębinach lasów Finlandii wciąż drzemią pogańskie duchy – zespół Pauanne postanowił wybudzić je ze snu. Badania archiwalne prowadzone przez trio odkrywają bogactwo pieśni dawno zaginionej, niechrześcijańskiej tradycji fińskiej muzyki ludowej. To historie o zaklęciach i przekleństwach, snach pasterzy, XVII-wiecznych polowaniach na czarownice i magicznych żelaznych ogrodzeniach dających odpór najeźdźcom. Skrzypaczka Kukka Lehto oraz grający na organach Hammonda Tero Pennanen zbierają, aranżują oraz komponują repertuar grupy, podczas gdy perkusista Oskari Lehtonen dodatkowo wzmacnia go rytmicznie.

Grupa Pauanne jest zafascynowana „oburzającymi przekonaniami” przeszłości – jej uprzedzeniami, paranoją, lękiem przed obcymi czy historiami prześladowania kobiet. W swoich piosenkach i teledyskach zespół pokazuje, że cechy te, choć skryte za współczesnym odzieniem, są nadal żywe i aktualne.

Pauanne w swoich utworach wykorzystuje nagrania archiwalne fińskiej muzyki tradycyjnej.

 

Informacje praktyczne:

Kiedy: 20 sierpnia, godz. 19.30

Gdzie: Scena Festiwalu, Błonia pod Zamkiem

Wstęp wolny

 

Wydarzenie jest częścią Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej