W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Konferencja prasowa nt. IV Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu

Data rozpoczęcia 2010-03-23
Godzina rozpoczęcia 11:00
Miejsce Cabaret Cafe, ul. Grodzka 21
Kategoria Konferencja prasowa

IV Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza "Arka wyobraźni Brunona Schulza" odbędzie się w daniach 24-30 maja 2010 w Drohobyczu na Ukrainie)

Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza jest jedyną organizacją pozarządową w Lublinie (i jedną z niewielu w kraju), która współorganizuje poza granicami Polski wysokiej rangi międzynarodowy festiwal poświęcony jednej z najwybitniejszych postaci polskiej i europejskiej kultury XX wieku.

Czwarta edycja Festiwalu odbędzie się w Drohobyczu z udziałem gości (schulzologów, slawistów, polonistów, pisarzy i poetów) z 18 krajów Europy i świata (Polska i Ukraina oraz goście z Austrii, Belgii, Brazylii, Chorwacji, Czech, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Izraela, Japonii, Rosji, Serbii, USA, Węgier i Włoch). Odbędą się również koncerty (m.in. grup Kroke, Małe Instrumenty, Karbido), spektakle teatralne (Jan Peszek, Teatr Formy z Wrocławia, Teatr Osterwy), wystawy plastyczne i działania performance, w tym bogatej reprezentacji artystów z Lublina i regionu. Będą projekcje filmów (od "Nieba bez słońca" Jana Rybkowskiego po "My Winnipeg" Guya Maddina) i spotkania z ludźmi i miasteczkami, których nie ma w żadnym innym miejscu Europy.

Czwarty Festiwal Schulzowski w Drohobyczu będzie miał swoją forpocztę w Lublinie. W Lublinie w ramach Festiwalu Poezji organizowanego w maju przez Ośrodek "Brama Grodzka Teatr NN" wystąpi z muzyczno-poetyckim projektem "Cynamon (z dodatkiem Indii)" grupa Karbido z Wrocławia i Jurij Andruchowycz, jeden z najwybitniejszych współczesnych poetów i pisarzy ukraińskich, m.in. pierwszy laureat prestiżowej Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus przyznanej we Wrocławiu. Program "Cynamon" został zainaugurowany w Drohobyczu w 2008 roku podczas III.
Festiwalu, teraz wraca do Drohobycza w formie dojrzałej (nagrano płytę poprzez Lublin). Karbido i Andruchowycz wystąpią na Festiwalu Poezji w Lublinie 28 maja, a 30 maja zagrają w Drohobyczu. Również w Lublina przed przyjazdem na Festiwal do Drohobycza będzie miał spotkanie autorskie jeden z najwybitniejszych pisarzy izraelskich średniego pokolenia Amir Gutfreund.

W ramach Festiwalu w Drohobyczu będą prezentowane dwa projekty Stowarzyszenia wspierane przez miasto Lublin w 2009 i w 2010 roku w ramach starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. To wkład Lublina w ten Festiwal. W Drohobyczu zostanie zaprezentowana współna polsko-ukraińska wystawa fotografii Bruno4ever: europrowincja. Lublin Drohobycz, Czechowicz Schulz (uczestnicy: Igor Feciak, Zenon Filipow - Ukraina / Drohobycz; Lucjan Demidowski, Maks Skrzeczkowski, Michał Woźniak, Lublin). W ramach drugiego projektu zrealizowana zostanie wystawa artystów z Lublina w najbardziej prestiżowej Lwowskiej Galerii Sztuki we Lwowie jako zapowiedź Festiwalu w Drohobyczu.


W konferencji prasowej uczestniczyć będą m.in.:
- dr Wiera Meniok z Drohobycza, dyrektor Festiwalu, kierowniczka Centrum Polonistycznego przy Uniwersytecie w Drohobyczu, które jest inicjatorem i ukraińskim współorganizatorem Festiwalu Schulzowskiego i sprawuje opiekę nad tzw. muzeum Schulza w Drohobyczu;
- Grzegorz Józefczuk, dyrektor artystyczny Festiwalu, prezes Stowarzyszenia Festiwal Brunona Schulza z siedzibą w Lublinie;
- Witold Dąbrowski, wicedyrektor Ośrodka "Brama Grodzka Teatr NN"

Najważniejsze wydarzenia cykliczne