W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Konferencja prasowa z okazji wydania mapy „Bruno Schulz i Drohobycz”

Konferencja prasowa z okazji wydania mapy „Bruno Schulz i Drohobycz”
Data rozpoczęcia 2009-07-10
Godzina rozpoczęcia 10:00
Miejsce Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego, ul. Peowiaków 12
Kategoria Konferencja prasowa

Konferencja prasowa z okazji wydania mapy „Bruno Schulz i Drohobycz” na 117. rocznicę jego urodzin. Publikacja po raz pierwszy zostanie zaprezentowana 10 lipca 2009 r. lubelskim mediom w obecności autora i współautorów.

Właściwa promocja odbędzie się dopiero w sierpniu br.


Bruno Schulz i Drohobycz – mapa Drohobycza
Na 117. urodziny (12 lipca) Brunona Schulza Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie przygotowała mapę Drohobycza przeznaczoną dla sympatyków jego twórczości i, oczywiście, jego rodzinnego miasta. Od 12 lipca będziemy mogli już błądzić po Drohobyczu z mapą, która okaże się być może inspiracją do „czytania” Schulza w kontekście rodzinnego matecznika, w którym żył i tworzył, by na końcu tragicznie zginąć.

Z tej okazji Renata Filipiak, wicedyrektorka biblioteki napisała: „W 17. rocznicę urodzin wybitnego pisarza i artysty oddajemy Państwu do rąk mapę Bruno Schulz i Drohobycz, rodzaj mini przewodnika po niezwykłym mieście autora Sklepów cynamonowych. Mapa, będąca owocem współpracy instytucji polskich i ukraińskich, ma tyleż przybliżyć miasto Schulza, co przypomnieć jego wielokulturowy charakter, a zarazem pokazać jego wczoraj i dziś. Mamy nadzieję, że dzięki temu będzie służyć uwrażliwieniu na Innego, na współbrzmienie różnych kultur, języków i religii. Życzymy Państwu, aby lektura mapy okazała się pomocna w przygotowaniu realnej podróży do «republiki marzeń», a czas wędrówki okazał się spotkaniem z «genialną epoką»”.

Pomysł wydania tej nietypowej publikacji wyszedł od pracownika biblioteki, Jerzego Jacka Bojarskiego. Jest on autorem koncepcji opracowania mapy, fotografii, projektu okładki i legendy wraz z obszernymi niejednokrotnie opisami 67 adresów. Autor legendy wybrał adresy związane bądź z biografią, bądź z prozą Schulza; opisy miejsc uwzględniają stan przedwojenny i powojenny, wykorzystują również fragmenty opowiadań.

Publikacji towarzyszą również teksty prof. Małgorzaty Kitowskiej-Łysiak z Katedry Historii Sztuki Współczesnej Instytutu Historii Sztuki KUL (Czym jest mapa?), dr Wiery Meniok z z Polonistycznego Centrum Naukowo-Informacyjnego im. Igora Menioka w Drohobyczu („Bezimienna i kosmiczna” mapa Drohobycza według Brunona Schulza), Grzegorza Józefczuka, prezesa powstałego w Lublinie Stowarzyszenia Festiwal Brunona Schulza (Drohobycz i Bruno Schulz) .

Mapa jest barwna, wydrukowana na specjalnym papierze, ma format A2, posiada liczne fotografie; zabezpieczono ją okładką, zawierającą szereg informacji. Znalazły się tam także reprodukcje portretów Schulza wykonanych przez współtwórcę „Kameny”, Zenona Waśniewskiego, a także reprodukcja rysunku lubelskiego artysty, Homziuka Kulawy ślepiec - przewodnik w Drohobyczu. Opracowanie kartograficzne wykonał Sławomir Mielnik. Nakład mapy wynosi 500 egz. W tym 117 ręcznie numerowanych.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej