W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Kraina miodu | Green Week 2021 | Kino CSK

Kraina miodu | Green Week 2021 | Kino CSK
Data rozpoczęcia 2021-06-02
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Centrum Spotkania Kultur, plac Teatralny 1
Udział Bezpłatny
Koszt udziału bezpłatne wejściówki
Kategoria Film

50-letnia Hatidze mieszka z chorą matką w opustoszałej macedońskiej wiosce bez dróg, prądu i bieżącej wody. Hoduje pszczoły i jest ostatnią z linii niezależnych pszczelarzy, którzy sprzedają miód w małych partiach. Handluje nim w najbliższym mieście, oddalonym od jej domu o cztery godziny drogi. Codziennie chodzi po zboczu wzgórza, aby sprawdzić swoje ule. Kocha pszczoły, zaklina je śpiewem, delikatnie manewrując plastrami miodu bez kombinezonu, siatki na twarzy lub rękawiczek. Żyje tradycyjnie, w zgodzie z naturą. Jednak pewnego dnia do jej okolicy wprowadza się wielodzietna rodzina. W jej życie wkradają się wrzeszczące dzieci, ryczące krowy i silniki.

Nowi sąsiedzi również hodują pszczoły, ale traktują miód i pszczoły zgoła inaczej. Tradycję zastępuje twardy biznes i maksymalna eksploatacja. Hatidze czuje, że to, czego nie da się zmienić, należy zaakceptować. Jednak nowi przybysze mogą poważnie zagrozić jej życiu oraz ulom, które posiada. Film ukazuje zanikającą tradycję szacunku do pszczół i traktowania ich jak partnerów, a nie poddanych człowiekowi niewolników produkujących miód.

Reżyseria: Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov
Występują: Hatidze Muratova, Nazife Muratova, Hussein Sam i inni
Dokumentalny, dramat / Macedonia / 2019
1h 29min


Pokaz filmu „Kraina miodu” odbędzie się w ramach II Green Week w Lublinie „SPACER ŻYWIOŁÓW: woda, ziemia, powietrze”.
II Green Week w Lublinie obejmuje cykl działań edukacyjnych skierowanych do mieszkańców województwa lubelskiego. Główne tematy zajęć to odnawialne źródła energii, efektywność energetyczna, czyste powietrze, sposoby pozyskiwania wody i jej wykorzystanie w miejskich przestrzeniach zielonych, istotność tworzenia różnego typu „zielonych przestrzeni” jako alternatywy dla kurczącej się zieleni w mieście.

Wstęp wolny. Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie CSK. 
 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej