W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Królikokaczki w starciu z faszyzmem. O użyteczności sztuki w ciężkich czasach – wykład Kuby Szredera

Królikokaczki w starciu z faszyzmem. O użyteczności sztuki w ciężkich czasach – wykład Kuby Szredera
Data rozpoczęcia 2019-05-18
Godzina rozpoczęcia 20:00
Miejsce Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5
Organizator Galeria Labirynt
Udział Bezpłatny
Kategoria Wykład

Czy sztuka może być użyteczna? Co ma do zaproponowania ludziom, którzy zmagają się z wyzwaniami współczesności? Czy pozostaje „tylko” sztuką, czymś co się ogląda i kolekcjonuje? A może zamienia się w coś innego, na co nie mamy jeszcze dobrej nazwy, sztukę używaną na co dzień, bez zbędnego zadęcia, ale za to z przytupem? I jak do tego wszystkiego ma się dziewiętnastowieczny rysunek zwierzątka, które czasem wygląda jak kaczka, a czasem jak królik? Szukając odpowiedzi na te pytania, Kuba Szreder opowie o nowych formach działania w sztuce i poza nią, które wyłaniają się w odpowiedzi na obecny kryzys polityczny, ekonomiczny i ekologiczny. Zaprezentuje artystki i artystów, którzy nie tylko malują obrazy, ale też wynoszą je na demonstracje, zakładają przedsiębiorstwa artystyczne zajmujące się wytwarzaniem lemoniady czy prowadzą śledztwa w sprawie ekobójstwa. Zapraszając do wspólnego namysłu nad pożytkami płynącymi ze sztuki, Szreder nawiąże do klasyków, takich jak John Ruskin, Mierle Laderman Ukeles czy Jerzy Ludwiński, oraz odniesie się do współczesnych debat o praktyce i teorii sztuki realizującej swój potencjał w pełnej skali społecznego życia i politycznej wyobraźni.

Kuba Szreder – wykładowca na WZKW Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Po ukończeniu socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim pracował jako niezależny kurator interdyscyplinarnych projektów z pogranicza sztuki, działań publicznych, krytycznej refleksji i społecznych eksperymentów. Jest redaktorem wielu książek i katalogów oraz autorem tekstów z zakresu socjologii i teorii sztuki publikowanych w Polsce i poza jej granicami. Jego pierwsza autorska książka ABC Projektariatu została wydana w 2016 roku przez Bęc Zmianę. W 2009 roku zainicjował Wolny Uniwersytet Warszawy, z którym przeprowadził szereg programów badawczych dotyczących współczesnych systemów produkcji kulturowej. W swojej pracy teoretycznej analizuje obecne formy produkcji kulturowej w kontekście późnego kapitalizmu. W 2015 roku obronił doktorat na Loughborough University School of the Arts o politycznych i ekonomicznych aspektach niezależnych projektów kuratorskich. Obecnie angażuje się w organizowanie Roku Antyfaszystowskiego.

 

Wykład tłumaczony na PJM

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej