W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Uporczywe upodobanie”

Kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Uporczywe upodobanie”
Data rozpoczęcia 2017-06-04
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5
Organizator Galeria Labirynt
Udział Bezpłatny
Kategoria Zwiedzanie

 

 […] Brzydota, historycznie łączona ze złem i grzechem, dopiero w XIX wieku przestała być rozpatrywana wyłącznie w odniesieniu do piękna; stając się samodzielną kategorią estetyczną, zyskała wartość pozytywną. To z kolei otworzyło drogę sztuce XX i XXI wieku. Deformacja jako środek wyrazu może okazać się atrakcyjna wizualnie i stać się celem dzieła samym w sobie. Takie rozumienie brzydoty pojawia się w niektórych pracach na wystawie – ujęta w ramy, zamknięta w gablotkach, bezpiecznie odgrodzona od widza, niekiedy sfetyszyzowana, nie obrzydza, lecz fascynuje, pokazując, że przedmiot brzydki może stać się obiektem pożądania. (fragm. tekstu kuratorskiego towarzyszącego wystawie Uporczywe upodobanie)

Artyści: Mirosław Bałka, Wojciech Bąkowski, Monika Zadurska-Bielak, Tomasz Bielak, Olaf Brzeski, Barbara Formella, Aneta Grzeszykowska, Katarzyna Kozyra, Zuza Krajewska, Robert Kuśmirowski, Elżbieta Jabłońska, Diana Lelonek, Jacek Malinowski, Tomasz Mróz, Aleksandra Ska, Karolina Żyniewicz

Kuratorki: Paulina Kempisty, Aleksandra Skrabek

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej