W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Let's Start the Revolution Przeciwko Przemocy

Let's Start the Revolution Przeciwko Przemocy
Data rozpoczęcia 2022-11-25
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa, II piętro
Udział Bezpłatny
Kategoria Film

W Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Przemocy ze względu na płeć Camera Femina i Warsztaty Kultury zapraszają na cykl wydarzeń wokół różnych wymiarów przemocy i sposobów jej zapobiegania m.in. na pokaz filmów krótkometrażowych konkursu Let's Start The Revolution odbywającego się w ramach Demakijażu - Festiwalu Kina Kobiet.

Lista filmów:

  • Violence Against Woman, reż. Hannah Kugel, Niemcy, 5:43

Video art oparty na materiale archiwalnym i podejmujący tematykę różnorodnych form przemocy wobec kobiet: psychicznej, fizycznej i społecznej.

  • Dygot/Quiver, reż. Joanna Różniak, Polska, 13:55

Justyna jest młodą studentką tańca, a jej życie jest pełne miłości, ruchu i imprez. Pewnej spokojnej, jesiennej nocy dochodzi do brutalnego wydarzenia, które przerywa jej beztroskę.

  • Siłaczka/98 kg, reż. Izabela Plucińska, Polska, 5:10

Przerażająca animacja o przemocy domowej i toksycznej relacji, z której trudno się wyrwać.

  • Vate Fingre/Wet Fingers, reż. Frøydis Fossli Moe, Norwegia, 11:00

„Wet Fingers” to film o tym, gdzie przebiega granica między przelotną przygodą na imprezie a przemocą seksualną. Czy wszyscy dobrze się bawili, czy może jednak komuś stała się krzywda?

  • Malevolence, reż. Eugenia Hamilton, Wielka Brytania, 3:26

„Spiking” ma miejsce, gdy ktoś dodaje alkoholu lub narkotyków do napoju lub podaje je w innej formie, osobie bez jej wiedzy i/lub zgody. W tej krótkiej animacji poruszamy się po scenie klubowej z perspektywy ust przemocowego mężczyzny.

  • Lamb, reż. Pollyanna Popermajer, Szwecja, 12:43

Gdy pewnego ranka Linda otrzymuje telefon w sprawie swojego młodszego brata, ich relacja ulega bezpowrotnej zmianie. Co dzieje się, gdy musimy wybrać pomiędzy tymi, których kochamy, a tym, co uważamy za słuszne?

  • Tormenta, reż. Cyrielle Deblangy, Francja, 3:13

Animacja „Tormenta” to filmowa paralela między corridą a kulturą gwałtu.

  • Virstant žvėrim/Becoming Animal, reż. Ieva Šakalytė, Litwa, 10:36

Juste jest wolontariuszką na festiwalu muzyki elektronicznej, odbywającym się w środku lasu. Wszystko wydaje się być super, dopóki wściekły gang nie zakłóca imprezy. Stając się ich celem i zdając sobie sprawę, że nie ma nikogo, kto mógłby jej bronić, Juste postanawia wziąć sprawy w swoje ręce.


Dyskusja po projekcji z zaproszonymi gościniami:

Monika Sokołowska - adwokatka Izby Lubelskiej od 2011 roku, prowadzi własną kancelarię adwokacką koncentrując się na prawie rodzinnym, opiekuńczym i karnym, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UMCS w Lublinie oraz studiów podyplomowych SWPS na kierunku „Podstawy pomocy psychologicznej dla rodzin i mediacje rodzinne”; mediatorka Centrum Mediacji przy Naczelnej Radzie Adwokackiej oraz Centrum Mediacji przy Izbie Adwokackiej w Lublinie; Sekretarz Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie, Przewodnicząca Zespołu ds. Kobiet przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, Prezeska Centrum Mediacji Izby
Adwokackiej w Lublinie, członkini Komisji ds. Wizerunku przy ORA Lublin oraz Komisji Socjalno-Bytowej przy ORA Lublin; Współautorka monografii „Przeciwko Goliatowi. Poradnik dla kobiet doświadczających przemocy”, oraz rozdziału „Ochrona praw kobiet w polskim systemie prawnym a zagrożenie wypowiedzeniem konwencji stambulskiej” w publikacji naukowej pod red. adw. dr Katarzyny Gajowniczek-Pruszyńskiej pt. „Wymiar sprawiedliwości
w państwie prawa”.

Joanna Różniak - urodzona w Krakowie, absolwentka literatury angielskiej i języka hiszpańskiego na Uniwersytecie Edynburskim oraz reżyserii w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach. Mieszkała i pracowała w Szkocji, Chile i Hongkongu. Jej filmy były pokazywane i nagradzane na licznych festiwalach w Polsce i za granicą, m.in. na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, 41. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych MŁODZI I FILM 39. Torino Film Festival i 24. Tel Aviv International Student Film Festival.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej