W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Listy do Henia

Data rozpoczęcia 2012-04-19
Godzina rozpoczęcia 13:00
Godzina zakończenia 14:00
Kategoria Wydarzenie

„Listy do Henia" to wydarzenie artystyczno-edukacyjnego z okazji Dnia Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciw ludzkości


Od pięciu lat wysyłane są listy do Henia Żytomirskiego – żydowskiego chłopca urodzonego w 1933 roku w Lublinie i zgładzonego przez hitlerowców w komorze gazowej prawdopodobnie w listopadzie 1942 roku.

Mieszkańcy Lublina będą mogli wysłać list adresowany do Henia Żytomirskiego, wrzucając go do skrzynki pocztowej Teatru NN, która w tym celu zostanie ustawiona przed wejściem do Banku Pekao SA przy ul. Krakowskie Przedmieście 64.

Po wysłaniu listów, o godz. 14.00 zebrani przejdą szlakiem miejsc związanych z życiem Henia. Będzie to dom rodzinny przy ul. Szewskiej 3 a następnie dom przy ul. Kowalskiej 11, dokąd rodzina Żytomirskich została zmuszona przenieść się w związku z utworzeniem getta. Spacer zakończy się przy ostatniej latarni miasta żydowskiego przy ul. Podwale.

Listy do Henia prosimy adresować następująco:

Henio Żytomirski
ul. Szewska 3, Lublin
Polska

Bądź na adres Ośrodka:
Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”
ul. Grodzka 21, 20-112 Lublin

Organizatorzy proszą żeby pamiętać, aby na kopercie zamieścić adres nadawcy listu (adres domowy bądź adres szkoły) oraz przykleić znaczek pocztowy.

W związku z planem wydania publikacji z listami do Henia, organizatorzy wydarzenia mają prośbę do autorów listów o nadsyłanie fotografii/skanów listów i kopert w celu późniejszego ewentualnego zamieszczenia ich w tej publikacji.

Koordynatorka projektu:
Aleksandra Zińczuk
tel. (081) 532 58 67

Henio Żytomirski- warsztaty
19 kwietnia w godzinach przedpołudniowych odbywać się będą warsztaty dla młodzieży szkolnej, połączone z pisaniem listów do Henia. Warsztaty są wyjątkową okazją dla uczniów lubelskich szkół, by poznać historię Henia i dzięki temu bardziej osobiście i świadomie wziąć udział działaniach zaplanowanych na 19 kwietnia. Warsztaty mają formę zamkniętą i są adresowane do zgłoszonych wcześniej lubelskich gimnazjów i liceów.

Zapisy pod adresem: olatnn@gmail.com

Najważniejsze wydarzenia cykliczne