W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Listy do Henia 2009

Data rozpoczęcia 2009-04-20
Godzina rozpoczęcia 13:30
Kategoria Akcja

W związku z obchodzonym – w Polsce 19 kwietnia - “Dniem Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciw ludzkości” Ośrodek “Brama Grodzka – Teatr NN” zaprasza 20 kwietnia 2009 r. do wspólnego działania artystyczno-edukacyjnego „Listy do Henia”.

Przedsięwzięcie to nawiązuje do realizowanego od kilku lat projektu “Listy do Getta”. Młodzież lubelskich szkół wysyła co roku listy do konkretnych osób – żydowskich mieszkańców Lublina, którzy zginęli w czasie likwidacji getta. Tak zaadresowane listy wracają do ich nadawców z adnotacjami typu “adresat nieznany”, „nie ma takiego adresu”. Wydobywając pojedynczych ludzi z bezimiennej liczby zamordowanych, nadawcy dotykają problemu Zagłady w indywidualny sposób.

Przez cztery ostatnie lata młodzież wysyłała listy do Henia Żytomirskiego – żydowskiego chłopca urodzonego w 1933 roku w Lublinie i zgładzonego przez hitlerowców w komorze gazowej prawdopodobnie w listopadzie 1942 roku. Historia życia tego chłopca stała się dla nas inspiracją przy przygotowaniu wystawy “Elementarz”, poświęconej życiu dzieci w obozie na Majdanku.

Posiadamy zdjęcia Henia Żytomirskiego z każdego roku jego życia aż do wybuchu II wojny światowej. Ostatnie zdjęcie zostało wykonane w 1939 roku przy wejściu do obecnego Banku PKO S.A. przy ul. Krakowskie Przedmieście 64.

20 kwietnia 2009 r. pomiędzy godziną 13.30 a 14.30 mieszkańcy Lublina będą mogli wysłać list adresowany do Henia Żytomirskiego, wrzucając go do skrzynki pocztowej Teatru NN, która w tym celu zostanie ustawiona przed wejściem do Banku Pekao SA przy ul. Krakowskie Przedmieście 64. Kulminacja wydarzenia będzie miała miejsce o g. 14.30, kiedy listy do Henia wysyłać będzie młodzież z lubelskich szkół.

Po wysłaniu listów zebrani przejdą do miejsc związanych z życiem Henia. Będzie to dom rodzinny przy ul. Szewskiej 3 a następnie dom przy ul. Kowalskiej 11, dokąd rodzina Żytomirskich została zmuszona przenieść się w związku z utworzeniem getta. Spacer zakończy się przy ostatniej latarni miasta żydowskiego przy ul. Podwale.

Organizatorzy zachęcają do uczestnictwa w tym działaniu.

Listy do Henia należy adresować następująco:

Henio Żytomirski,
ul. Kowalska 11, Lublin
Polska

lub

Henio Żytomirski
ul. Szewska 3, Lublin
Polska

Na kopercie nalezy zamieścić adres nadawcy listu (adres domowy bądź adres szkoły) oraz przykleić znaczek pocztowy. W związku z planem wydania publikacji z listami do Henia, organizatorzy mają prośbę do autorów listów o nadsyłanie fotografii/skanów listów i kopert w celu późniejszego ewentualnego zamieszczenia ich w tej publikacji.
Fotografie Henia, korespondencja rodzinna i inne materiały edukacyjne znaleźć można na stronie: www.henio.tnn.pl
Jeśli napisanie listu do Henia było by bardzo trudne, można włożyć do koperty niezapisaną kartkę.

Najważniejsze wydarzenia cykliczne