W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Listy do Henia. Dzień Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom przeciwko Ludzkości

Data rozpoczęcia 2015-04-20
Godzina rozpoczęcia 12:00
Miejsce ul. Krakowskie Przedmieście 64 (wejście do Banku PKO S.A.).
Organizator Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

19 kwietnia 2016. Listy do Henia. Dzień Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom przeciwko Ludzkości​. Celem projektu jest ukazanie mieszkańcom miasta, a w szczególności uczniom lubelskich szkół, zagłady lubelskich Żydów, na przykładzie losów jednego dziecka. W ramach tegorocznej edycji projektu „Listy do Henia” zapraszamy wszystkich chętnych dnia 19 kwietnia 2016 roku (wtorek) w godz. od 12:00 do 14:00 na ul. Krakowskie Przedmieście 64 (wejście do Banku PKO S.A.).

W tym miejscu, gdzie zostało wykonane ostatnie zdjęcie Henia w 1939 roku, uczniowie oraz mieszkańcy Lublina będą mogli wysłać list adresowany do Henia Żytomirskiego, wrzucając go do skrzynki pocztowej Teatru NN. Poprzez ten indywidualny gest młodzi ludzie wydobywają konkretną osobę z bezimiennej liczby Żydów zamordowanych w czasie Holokaustu.
W tym czasie zebrane osoby będą mogły także wziąć udział w spacerze edukacyjnym szlakiem miejsc związanych z życiem Henia. Spacery rozpoczną się o godz. 13.00 i 14.00  (min. grupa 10 osób).

Trasa spaceru prowadzi przez: ul. Radziwiłłowską – Pomnik Ofiar Getta, ulicę Szewską 3 – dom rodzinny Henia, ul. Kowalską 11 – miejsce zamieszkania rodziny Żytomirskich w getcie. Spacer zakończy się przy Latarni Pamięci – ostatniej latarni miasta żydowskiego przy ulicy Podwale.

Informacje o projekcie: http://www.listydohenia.teatrnn.pl
Historia Henia Żytomirskiego: http://www.henio.teatrnn.pl

Najważniejsze wydarzenia cykliczne