W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lubelski EuroMajdan Kulturalny „LEK”

Lubelski EuroMajdan Kulturalny „LEK”
Data rozpoczęcia 2014-01-26
Godzina rozpoczęcia 12:00
Kategoria Spotkanie

Inicjatywa Lubelskiego EuroMajdanu Kulturalnego spotkała się z wyjątkowym zrozumieniem w środowisku artystycznym, nie tylko Lublina, ale i Polski, a nawet Europy. W 24 godziny od podjęcia decyzji o organizacji Lubelskiego EuroMajdanu Kulturalnego swój akces do inicjatywy zgłosiło kilkudziesięciu muzyków, artystów sztuk wizualnych, buskerów, scenografów. Wszyscy artyści, organizatorzy, technicy, akustycy etc. pracują na zasadzie wolontariatu, angażując swój czas i wiedzę na rzecz bezinteresownego wsparcia protestujących na Ukrainie.

Lubelski Euromajdan Kulturalny został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka.

Wstępny Program Lubelskiego EuroMajdanu Kulturalnego „LEK”
(program może ulec zmianie)

12.00 – 16.00 Plac przed CK
16.00 – 22.00 Centrum Kultury: Sala Widowiskowa, Oratorium, Sala Czarna, Szklarnia, Miejska Biblioteka Publiczna filia nr2

godz. 12.00-16.00
Scena Plenerowa
Plac przed Centrum Kultury w Lublinie
Prowadzenie: Przemek Buksiński (No Potatoes)
spotkania z uczestnikami Majdanu, happeningi, performances, czytanie wierszy
12.00 Grajek Krawiec – dj
13.00 – spotkanie z mediami - konferencja prasowa z udziałem organizatorów i artystów
13:30 Słabi Prezenterzy - dj
14.30 Rilkesh – dj
15.00 zespół Back Beat
16.00 LSM - Love Sen-c Music

godz. 16.00-23.00
Scena Główna
Sala Widowiskowa
16.00 Lubelska Federacja Bardów
16.40 Caci Vorba
17.25 Miąższ
18.05 Paffulon (Karol Gadzało, Jacek Bieleński,Włodzimierz Kiniorski)
Plastic Bag (Jacek Bieleński, Ziut Gralak, Dorota Jabłońska, Przemek Greger, Kuba Sojka)
19.00 Haydamaky (Kijów / Ukraina)
20.00 Babu Król (Jacek Budyń Szymkiewicz, Piotr Piasecki )
20.40 Słoma
21.15 Sekta Denta
21.45 Sushkin&Sex Machine Band

godz. 13.30-15.00
Debata "Jak zrozumieć i pomóc Ukrainie"
Oratorium Centrum Kultury
Otwarta dyskusja ekspercka, w trakcie której mieszkańcy miasta będą mogli zapoznać się z aktualną sytuacją polityczną i społeczną na Ukrainie. W debacie swój udział potwierdzili: ks. dr Stefan Jan Batruch – Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza, Łukasz Jasina – Kultura Liberalna, Grzegorz Kuprianowicz – Towarzystwo Ukraińskie w Lublinie, Krzysztof Łątka – Centrum Kompetencji Wschodniej, Igor Aronov, Iryna Nirsha - uczestnicy EuroMajdanu w Kijowie. Moderacja: Hubert Łaszkiewicz – dziekan wydziału humanistycznego KUL
Organizator: Centrum Kompetencji Wschodnich

godz. 12.00-18.00
„#testamentUA”
Księgarnia Szklarnia Centrum Kultury
Projekt jest odpowiedzią na śmierć dwudziestoletniego Sergieja Nigojana, zastrzelonego w trakcie obecnych pokojowych protestów. Stało się to w chwili, w której Ukraina obchodzi dwusetną rocznicę urodzin swojego wieszcza narodowego Tarasa Szewczenki. Chcąc upamiętnić śmierć Sergieja oraz w geście solidarności z Ukrainą, Brama Grodzka – Teatr NN przygotował symboliczną sztafetę czytania przez wszystkich chętnych wiersza Tarasa Szewczenki „Testament”. Jego przesłaniem jest wezwanie Ukraińców do walki o odzyskanie niepodległości.
Organizator: Brama Grodzka – Teatr NN

godz. 12.00-14.00
Plac przed Centrum Kultury
Akcja zbieranie podpisów pod petycją „Wolność demonstracji na Ukrainie!".
Organizator: Lubelskiego Oddział Amnesty International

godz. 12.00-15.30
Zdjęcie z przesłaniem
Plac przed Centrum Kultury i wewnątrz budynku CK.
Foto-akcja polegać będzie na robieniu zdjęć lublinian, które będą zawierać przesłaniem dla protestujących na Ukrainie. Po akcji zdjęcia zostaną udostępnione w internecie.
Organizator: Stowarzyszenie Homo Faber

godz. 13.00-18.00
Pomieszczenia filii nr 2 MBP
Program dla dzieci
"Kącik Książkowy" w korytarzu budynku Centrum Kultury przy Bibliotece będzie mini kącik dla dzieci przeznaczony do zabawy, z dużym wyborem książeczek.
- "Napisz pozdrowienia dla EuroMajdanu" na parawanach będą przygotowane tablice i pisaki do wpisywania pozdrowień dla EuroMajdanu, które następnie zostaną sfotografowane i przesłane do uczestników kijowskiego Majdanu.
- „Czytanie bez granic" – akcja przekazania książeczek dla dzieci na rzecz Ukrainy. Robienie przez dzieci kartek z pozdrowieniami dla EuroMajdanu w Kijowie oraz do polityków Unii Europejskiej.
Organizator: Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej

Joanna Belzyt - Warsztaty z robienia lalek motanek

godz. 11.00
Lubelski AutoMajdan!
Zbiórka kierowców o godz. 11.00 na Placu Zamkowym
AutoMajdan to jedna z najbardziej aktywnych grup protestujących na Ukrainie. Zajmuje się walką z przestępczością w ukraińskiej drogówce i jej bezprawnymi działaniami, organizuje protesty w pobliżu posesji wierchuszki, m.in. Janukowycza, Azarowa, Medwedczuka.

Solidaryzując się z represjonowanymi członkami kijowskiego Automajdanu organizujemy akcję wzorowaną na jego działalności na ulicach stolicy Ukrainy. W ten sposób chcemy też zwrócić uwagę mieszkańców Lublina na trudną sytuację Ukraińców. Na samochodach montujemy ukraińskie i polskie flagi. Można też stworzyć je, naklejając na tylne i boczne szyby kawałki kolorowego kartonu. Wszystko, co pozwoli na zauważenie i rozpoznanie tej symboliki przechodniom i innym kierowcom. Jeżeli nie dysponujecie materiałami, będziemy w miarę możliwości pomagać w ich zorganizowaniu.
Zgłoszenia: konradbyzdra@gmail.com lub tel: 697 293 065

Zakończenie dnia:
22.30 Chinaski + Grajek Krawiec
mix djski

W trakcie majdany zbierane będą dary na rzecz demokracji na Ukrainie.
Na Placu przed CK rozmieścimy koksowniki wewnątrz CK gorąca herbata i kawa.