W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lubelski Festiwal Filmowy | Premiera filmu "Ojciec, czyli o Pieronku"

Lubelski Festiwal Filmowy | Premiera filmu "Ojciec, czyli o Pieronku"
Data rozpoczęcia 2017-11-25
Godzina rozpoczęcia 15:30
Miejsce Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
Organizator Kinoteatr Projekt
Udział Bezpłatny
Kategoria Festiwal

W ramach nowego cyklu „LFF i Przyjaciele” prezentujemy naszym widzom repliki zaprzyjaźnionych festiwali filmowych, jak również pełnometrażowe produkcje młodych reżyserów związanych od lat z LFF.

„Ojciec, czyli o Pieronku” to pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny o jednej z najważniejszych postaci w polskim Kościele. Biskup Tadeusz Pieronek, góral z Żywiecczyzny mieszkający na Wawelu, chętnie rozmawia z młodzieżą na Przystanku Woodstock i nigdy nie unika trudnych tematów. Jaki wpływ na niego miały wojna, kultura góralska, poezja, a przede wszystkim jego ojciec Władysław, założyciel pierwszego wiejskiego kina w Polsce? W filmie poza bp Pieronkiem i jego bratem Mieczysławem wypowiadają się m.in. Jerzy Owsiak, ks. Adam Boniecki i red. Marek Zając. Muzykę skomponował Krzysztof Trebunia-Tutka. Film wyreżyserował Szymon J. Wróbel.

Film Szymona Wróbla jest ważny, gdyż - za sprawą swego nietuzinkowego bohatera - przypomina, że polski Kościół nie jest skazany na radykalizm. Biskup Pieronek uosabia otwartość, charyzmę i gotowość do dialogu, czyli cechy, które jednakowo dobrze sprawdzają się na ambonie i na Woodstocku.

Piotr Czerkawski, laureat nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Szymon J. Wróbel – dziennikarz, reżyser. Autor filmów „Jego oczami” oraz „Z domu…”. Współpracownik TVP3 i TVN. Przez lata związany m.in. z krakowskim "Dziennikiem Polskim", jak również „Lounge Magazyn” i „Move Out”. Pracował przy takich filmach, jak m.in. „Dzień Oszusta” w reż. Bartosza Warwasa, czy "Losy Goetzów" w reż. Andrzeja Celińskiego. Autor książki „Jego oczami”. Nominowany w plebiscycie „Człowiek roku Żywiecczyzny 2012”.