W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lubelski Kongres Kultury – spotkanie #1. Zbierzmy się!

Lubelski Kongres Kultury – spotkanie #1. Zbierzmy się!
Data rozpoczęcia 2016-12-14
Godzina rozpoczęcia 17:30
Miejsce Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5, Lublin
Kontakt lubkongres@gmail.com
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Program: 

  • godz. 17.00  Salon „Polityki”: Edwin Bendyk, prezentacja „Miasto przyszłości / Laboratorium Lublin”. Komentarz: Justyna Król, Waldemar Tatarczuk, Agnieszka Ziętek, Prezydent Krzysztof Żuk
  • godz. 19.00 „Mapa kultury Lublina” – dyskusja

Spotkanie przygotowujące Lubelski Kongres Kultury. Zbierzmy się i porozmawiajmy.
Lublin w ciągu ostatnich dziesięciu lat zmienił się z niczym niewyróżniającej się stolicy jednego z województw w miasto rozpoznawalne, znane z rozwoju kultury. Stało się tak na skutek decyzji o udziale w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 i dzięki wielkiemu zaangażowaniu w ten projekt twórców, organizatorów i animatorów życia kulturalnego oraz mieszkańców, a także otwartości i wsparciu władz miasta. Pomimo przegranej w konkursie, wszystko to, co udało nam się osiągnąć, na stałe wpisało się w lubelską przestrzeń kulturalną. Rok 2016 dobiega końca, a wraz z nim mija czas ESK. Zbliżające się 700-lecie miasta to dobry pretekst do przemyślenia przyszłości lubelskiej kultury. Warto, abyśmy wspólnie zastanowili się, z czego możemy być zadowoleni, a z czym mamy trudności, co warto zmienić. Znajdujemy się w momencie, w którym działania związane z rozwojem kultury nabierają szczególnego znaczenia. Jednym z tematów do dyskusji jest autonomia i funkcjonowanie kultury w aktualnej rzeczywistości.

***

Galeria Labirynt, tygodnik „Polityka” i Edwin Bendyk, kurator programu „Miasto przyszłości”, realizowanego w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016, zapraszają na prezentację głównych wniosków Kongresu Kultury, programu „Miasto przyszłości / Laboratorium Wrocław” i koncepcji Miasta – Idei przedstawionych z perspektywy Lublina. Zbliżające się 700-lecie Lublina to doskonała okazja do podjęcia nowej dyskusji o przyszłości miasta, jego rozwoju i kulturze. Czy istnieją jeszcze uniwersalne modele miasta, czy warto inspirować się doświadczeniem innych ośrodków, na ile polegać trzeba na własnych, oryginalnych rozwiązaniach? Jakie jest miejsce kultury w tej debacie?  

Prezentację Edwina Bendyka skomentują:  Justyna Król / Pracownia Miejska, autorka projektu Konin 2050, Agnieszka Ziętek / Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Prezydent Krzysztof Żuk, Waldemar Tatarczuk / dyrektor Galerii Labirynt.

Edwin Bendyk, „Miasto przyszłości / Laboratorium Lublin” 
Demokratyzacja miejskiej demokracji, włączenie, upodmiotowienie, współzależność, współrządzenie to hasła, które coraz bardziej domagają się konkretnego wyrazu w codziennych praktykach miejskiego życia. Ich aktualność wynika nie tylko z przekonania, że dotychczasowy model zarządzania miastem i jego funkcjonowania wyczerpał się. Przemysłowa nowoczesność odeszła i nie powróci. Zastąpił ją projekt neoliberalnej reformy, którego zwieńczeniem zamiast obiecanej utopii może być katastrofa w wymiarze globalnym. Może, ale nie musi, bo wiele zależy od tego właśnie, jak zdołamy zmienić i przygotować do przyszłości nasze miasta. Przyszłość, w którą wpisana jest możliwość i zarazem konieczność przełomu, zmiany paradygmatu rozwoju na odpowiadający wyzwaniom, wymaga uruchomienia twórczej wyobraźni i włączenia wszystkich. Bo wobec nieznanego wszyscy są równi, nikt nie ma gotowych odpowiedzi, każdy może być źródłem nowych, dobrych propozycji. Jak zmienić praktyki miejskiego życia, by głos każdego miał szansę na usłyszenie? Taka zmiana niemożliwa jest bez przemiany kultury. Mówili o tym aktywiści miejscy z całego świata, którzy przyjechali w październiku do Wrocławia na FutureJamboree, mówi o tym papież Franciszek w encyklice „Laudato Si!”, mówią o tym wyniki programu „Miasto przyszłości” realizowanego w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, mówią o tym autorzy koncepcji Miasta – Idei.
Dyskusja o przyszłości, o świecie, który nadchodzi, musi więc zacząć się od dyskusji o kulturze we wszystkich jej wymiarach: symbolicznym, instytucjonalnym, materialnym, praktyk twórczych i uczestnictwa. Dyskusję taką zainicjował Kongres Kultury w Warszawie. Przenieśmy ją teraz do miasta.
 

Powiązane:

Galeria Labirynt

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej