W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Lublin w dokumencie cz. I
Data rozpoczęcia 2017-08-12
Godzina rozpoczęcia 13:00
Miejsce Teatr Stary w Lublinie, ul. Jezuicka 18
Udział Bezpłatny
Kategoria Projekcja filmowa

Magiczne miasto – film dokumentalny Nataszy Ziółkowskiej Kurczuk. Czas 55 min.
Należy do miast magicznych jak Praga, Lizbona i Petersburg. Poczucie jego magiczności mieli chrześcijanie i chasydzi. Katastrofizm przewijał się też w poezji Józefa Czechowicza. Z dawnego Lublina pozostały pojedyncze obiekty, których przeznaczenie jest zupełnie inne niż pierwotne. Dramat niepamięci – tak można określić obecną sytuację.

Tajemnica śmierci wojewody – film dokumentalny Hanny Etemadi. Czas 65 min.
Urodzony w Lublinie wojewoda Jerzy Albin de Tramecourt chronił przed nazistami obrazy Matejki, które do dzisiaj znajdują się w Lublinie. Po wybuchu wojny pozostał w mieście i pełnił swój urząd. Rozstrzelano go w listopadzie w niewyjaśnionych okolicznościach, a miejsce pochówku nadal pozostaje nieznane.

Na wolność to wszystko zamienisz – film dokumentalny Leszka Wiśniewskiego. Czas 63 min.
Inscenizowany dokument filmowy prezentujący historię wolnego słowa na Lubelszczyźnie w latach 1976 – 1989 to opowieść o grupie odważnych ludzi – drukarzach, kolporterach i wydawcach z Lublina, którzy walkę o wolną Polskę podjęli publikując wydawnictwa niezależne od władzy komunistycznej. Po latach nazwano ich hakerami PRL-u, ludźmi, którzy włamali się do komunistycznego systemu.

Bezpłatne wejściówki na pokazy do odebrania w Kasie Teatru Starego.