W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Lublin w dokumencie cz. II
Data rozpoczęcia 2017-08-13
Godzina rozpoczęcia 13:00
Miejsce Teatr Stary w Lublinie, ul. Jezuicka 18
Organizator Miasto Lublin
Udział Bezpłatny
Kategoria Projekcja filmowa

Po projekcjach odbędzie się spotkanie z reżyserem Grzegorzem Linkowskim

Przed sierpniem był lipiec – dokument Grzegorza Linkowskiego. Czas 25 min.

Film dokumentuje protesty w lubelskich zakładach pracy, w lipcu 1980 roku, głównie w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego Świdnik i w lubelskim węźle kolejowym. Od nich zaczęły się strajki, które wstrząsnęły Polską. Obraz pokazuje także działania opozycji na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Przedstawia, jak powstał niezależny obieg wydawniczy i formowały się pierwsze niezależne grupy. Wspomnienia osób, pamiętających tamte wydarzenia w połączeniu z dokumentacją minionych czasów tworzą żywą historię, spisaną na filmowej kliszy.

Historia pewnego sumienia – dokument Grzegorza Linkowskiego. Czas 23 min.

Film jest niezwykłym "wyznaniem" tajnego współpracownika Służby Bezpieczeństwa pseudonim „Zenon”, dziennikarza i działacza Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Społecznego w Lublinie, który od 1967 roku do 1989 roku współpracował z IV Wydziałem Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Lublinie (Wydział zajmujący się inwigilacją Kościoła i instytucji z nim związanych, szczególnie KUL). Film jest niezwykłym zapisem dramatu sumienia człowieka, jego emocji i uczuć towarzyszących „procederowi” donoszenia, jak i próbom zerwania z nim.

Hakerzy Solidarności – dokument Grzegorza Linkowskiego. Czas 52 min.

Film przedstawia historię powstania i działalności pierwszego w Polsce podziemnego radia Solidarność emitującego programy i audycje radiowe na fonii telewizji publicznej, będącej w PRL tubą propagandową władzy. Metoda ta stała się znaczącym elementem przełamania monopolu partyjnej informacji, a pomysł narodził się w Świdniku i Lublinie. Radio pracowało od 30 kwietnia 1983 r. przez pięć lat i nadało w tym czasie 43 audycje – na ścieżce fonii TVP w programach pierwszym i drugim, również w czasie emisji „Dziennika TVP”.

 

Zwierze na papierze – dokument Grzegorza Linkowskiego. Czas 40 min.

Film jest ciepłym obrazem odchodzącego artysty, pełnego pokory i pogodzonego z życiem, a zarazem zepchniętego przez to życie na margines. Dokumentalne sekwencje pokazują wybitnego grafika, Andrzeja Kota, w drodze, którą odbywał codziennie ze swoimi grafikami. Artyście towarzyszą animowane postaci jego graficznych bohaterów: kot, diabeł, koziołek, ptaki. Te dwa światy złowrogo przenikają się w nieuniknionym finale filmu.

Bezpłatne wejściówki na pokazy do odebrania w Kasie Teatru Starego.