W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

"Lustro". Performatywne czytanie sztuki Grażyny Lutosławskiej

"Lustro". Performatywne czytanie sztuki Grażyny Lutosławskiej
Data rozpoczęcia 2022-10-09
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Teatr Stary w Lublinie, ul. Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Bezpłatny
Koszt udziału bezpłatne wejściówki
Kategoria Spotkanie

 

Obsada: Mirella Rogoza-Biel, Jan Tuźnik, Edyta Ostojak, Grzegorz Popiołek, Natalia Sacharczuk
Muzyka: Piotr Selim
Reżyseria: Michał Zgiet

Uśmiechnęłam się do teatralnych duchów (wiadomo, że dobrze mieć je po swojej stronie), kiedy dyrektor Karolina Rozwód zaproponowała mi napisanie bajki. A później pomyślałam, że skoro duchy są w każdym teatrze, to warto im się  przyjrzeć. Tak pojawiła się rodzina Duchowskich. 

Duch Duchowski ma dwa tysiące osiemset siedemdziesiąt dwa lata. W przeliczeniu na wiek ludzki to siedem. I nie chce być miłym chłopcem, tylko normalnym teatralnym duchem. Chce straszyć! Ale nie ma kogo, bo z teatru  zniknęły słowa, a z nimi odeszła publiczność. Teatralne duchy znormalniały: tato Duchowski przepada za rosołem i lubi myć garnki, mama, Duszka Duchowska, wciąż się odchudza, a ciotka Duszeńka drzemie albo pije herbatę i wspomina dawne czasy. Pewnego dnia Duch Duchowski wpada na trop zaginionych słów. Dlaczego zniknęły? Czy uda się uratować teatr, któremu grozi wielkie niebezpieczeństwo?

Myślałam, że tylko w bajce z dobrego teatru może zniknąć publiczność, ale później przyszła pandemia i wszystkie teatry opustoszały. I teraz zastanawiam się, czy na pewno napisałam bajkę? 

Grażyna Lutosławska

Czytanie performatywne tekstu jest pewnym etapem pracy nad spektaklem. Chciałbym w tym pokazie przekazać główne myśli Autorki, zawarte w  tekście, dodając do tego trochę dramaturgi, muzyki, oświetlenia, plastyki oraz wątków komediowych. Jest to niezbędne przy pracy nad całością spektaklu.

Michał Zgiet

Michał Zgiet (ur.1960 r.) PWST w Warszawie (Wydział Lalkarski w Białymstoku). Po skończeniu studiów podjął pracę w Teatrze H. Ch. Andersena w Lublinie, współpracował z OPT Gardzienice. W 1995 wraz z Witoldem Mazurkiewiczem i Jarosławem Tomicą założył Kompanię ,,Teatr'', która rozpoczęła wkrótce pełną międzynarodowych sukcesów współpracę z teatrem Provisorium (ich wspólny spektakl „Ferdydurke” został nagrodzony m.in. nagrodą Fringe First na Festiwalu w Edynburgu).  Związany z Centrum Kultury w Lublinie, gdzie m.in. prowadzi Teatr Seniora oraz współpracuje z Czytelnią Dramatu i Teatrem InVitro. Ponadto współpracuje m.in. z Teatrem im. H. Ch. Andersena w Lublinie, Teatrem Polskim w Bielsku-Białej i Radiem Lublin. W roku 2010 w remizie OSP Łączki-Pawłówek założył Stowarzyszenie Centrum Artystyczne Teatr w Remizie.

Każda osoba, która nabyła bilet na wydarzenie podlega obowiązkowi dostosowania się do wymogów i regulacji związanych z epidemią COVID-19, obowiązujących w dniu wydarzenia.

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki. Wejściówki można rezerwować i odbierać w kasie Teatru Starego od 15.09.2022 r.
Jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 wejściówki na każde spotkanie. Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.

 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej