W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lutosławski: Wschód-Zachód- II koncert abonamentowy

Lutosławski: Wschód-Zachód- II koncert abonamentowy
Data rozpoczęcia 2013-11-17
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Collegium Maius, ul. dr K. Jaczewskiego 4/6.
Kategoria Koncert

II koncert abonamentowy
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej
Ivan Pakhota – fortepian
Marcin Zdunik – wiolonczela
Wojciech Rodek – dyrygent
Program:
B. Latoszyński – Poemat symfoniczny „Grażyna” według A. Mickiewicza op. 58
W. Lutosławski – Koncert fortepianowy
W. Lutosławski – Koncert wiolonczelowy
Z. Noskowski – Poemat symfoniczny „Step”

Listopadowe wieczory – 17. w Lublinie i 19. we Lwowie – są dla lubelskich filharmoników ostatnim akordem Roku Lutosławskiego, kolejną okazją do spotkania z dziełami tego twórcy. Zaprezentowane zostaną dwa koncerty solowe Mistrza, w interpretacji młodych solistów: Marcina Zdunika – laureata I nagrody w VI Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie oraz nagrody Grand Prix za wybitne wykonanie Koncertu wiolonczelowego i Ivana Pakhoty – ukraińskiego pianisty i kompozytora młodej generacji.

Koncert wiolonczelowy reprezentuje dojrzały okres twórczości Lutosławskiego. Powstawał w latach 1969-1970 na zamówienie Royal Philharmonic Society z myślą o Mścisławie Rostropowiczu, który wykonał go podczas premiery w Royal Festival Hall w Londynie w 1970 roku. Dla Rostropowicza swe koncerty pisali m.in. Britten, Szostakowicz i Prokofiew, ale to po otrzymaniu partytury od Lutosławskiego legendarny wiolonczelista miał stwierdzić: „pojąłem, że powstało właśnie to, o czym marzyłem”.
Adresatem Koncertu fortepianowego, jednej z najważniejszych kompozycji na ten instrument powstałych w ubiegłym stuleciu, jest polski pianista Kristian Zimerman, który wykonał go po raz pierwszy 19 sierpnia 1988 w Salzburgu, a dwa miesiące później w Warszawie. Był to kolejny sukces Lutosławskiego i wkrótce do repertuaru dzieło włączyli inni artyści.
Obok utworów Lutosławskiego zabrzmią dwa poematy inspirowane wielką literaturą; Step Zygmunta Noskowskiego według Ogniem i mieczem Henryka Sienkiewicza oraz poemat symfoniczny Grażyna op. 58 Borysa Latoszyńskiego oparty na powieści poetyckiej Adama Mickiewicza

Bilety w cenie: 30, 25, 15 zł

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej