W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Marcin Pastwa- Guernica Picassa w gabinecie (krzywych) luster

Marcin Pastwa- Guernica Picassa w gabinecie (krzywych) luster
Data rozpoczęcia 2021-10-13
Godzina rozpoczęcia 17:30
Miejsce Filia nr 2 MBP, ul. Peowiaków 12
Organizator Miejska Biblioteka Publiczna, Instytut Nauk o Kulturze UMCS, Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych
Udział Bezpłatny
Kategoria Wykład

Tytułowy obraz Picassa należy do dzieł niezwykłych, ale nie bez przyczyny Hans Belting umieścił tę pracę w swoim katalogu niewidzialnych arcydzieł. Tak często przywoływany jako emblematyczne, by nie powiedzieć plakatowe wyobrażenie nieszczęść i grozy wojny, wykorzystywany jako sztandar w ideologicznych sporach, czy oręż dla osiągnięcia politycznych korzyści, zdaje się zbyt łatwo znikać z oczu jako dzieło artysty.

Ten najlepiej chyba udokumentowany obraz w historii sztuki, sfotografowany już u zarania swojego istnienia w procesie dochodzenia do ostatecznej formy, wciąż poddawany jest wiwisekcjom licznych analiz i interpretacji. Staje się wciąż na nowo niewyczerpanym rezerwuarem dla poszukiwania sensu zarówno samej sztuki, jak i współczesnych, aktualnych wydarzeń, a nie tylko historii, dzięki którym został namalowany. 

Losy samego obrazu oraz dzieje wybranych interpretacji będą okazją do pytań o jego historyczne zakorzenienie i uniwersalne przesłanie.

 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej