W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Marita Alban Juarez Quartet "Aguas Calientes"

Marita Alban Juarez Quartet "Aguas Calientes"
Data rozpoczęcia 2016-02-03
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Teatr Stary, ul. Jezuicka 18 Lublin
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału I - 40 zł, II - 30 zł, III – 20 zł, stojące - 15 zł
Kategoria Koncert

Marita z dużym  powodzeniem przez ostatnie lata koncertowała w Polsce i za granicą. Znana chopinolożka z południowoamerykańskim temperamentem nie zamyka się na szczęście w swoich inspiracjach w muzyce klasycznej. Wspólnie z bratem Jose Manuelem, wszechstronnym muzykiem z ogromnym dorobkiem w bardzo różnorodnych projektach założyli kwartet. Do współpracy zaprosili jednego z najlepszych basistów młodego pokolenia Andrzeja Święsa i genialnego pianistę – Dominika Wanię, który na co dzień współpracuje z muzykami najlepszej europejskiej wytwórni jazzowej ECM. Tematami do wspólnej improwizacji są muzyczne wspomnienia Marity – latynoskie klasyczne piosenki w tradycji Afroperu, Kuby, Argentyny i Brazylii. To fantastyczna mieszanka różnorodnych stylów mieszcząca się w ramach latin-jazzu - Anna Drozd, kuratorka programu muzycznego w Teatrze Starym

Marita Albán Juárez Quartet to grupa założona przez peruwiańsko-polskie rodzeństwo muzyków, wokalistkę Maritę i perkusistę Jose Manuela w 2011 r.
Długo szukaliśmy odpowiedniego składu grupy, aż zagraliśmy z Dominikiem Wanią - fenomenalnym pianistą, uczniem m.in. Danilo Pereza - to było olśnienie. Dołączył do nas Andrzej Święs, który jest basistą jazzowym, ale z pasją pogrążył się m.in. w tradycji afro-peruwiańskiej, która muzycznie inspiruje nas najbardziej.
Nagrałam moje najlepsze muzyczne rodzinne wspomnienia - latynoskie klasyczne piosenki/melodie z lat 70 i wcześniejsze. To one stały się tematami naszych improwizacji. Płyta “Aguas Calientes” zbudowana jest z tradycji Afroperu, Kuby, Argentyny i wreszcie z Brazylii, album reinterpretuje idee bardzo różnorodnych stylów mieszczących się w ramach latin-jazzu. Nagraliśmy z miejsca, praktycznie na żywo, a dopiero później zaczęliśmy grać koncerty, podczas których rozwijały się w nas kolejne pomysły i dojrzewały kolejne interpretacje.
Jest tu na pewno sporo z ideologii tropicalismo i wiele tematów równościowych, feministycznych, to wszystko za sprawą historii rodzinnych, a także wspaniałych i bardzo inspirujących postaci Elis Reginy czy Susana Baca - Marita Alban Juarez

Marita od kilku lat koncertuje w Polsce i zagranicą w klubach, teatrach i na festiwalach jazzowych; szerszej publiczności znana jest też z TV jako prezenterka dokumentów i programów o muzyce klasycznej m. in. “Efekt Chopina / Chopin Reloaded”.

Jose Manuel jest niezwykle wszechstronnym muzykiem z gigantycznym dorobkiem, oprócz latin-jazzu angażuje się w muzyką współczesną, elektroniczną, bierze udział w eksperymentalnych projektach soundsystemowych, ponadto jest członkiem hip-hopowej grupy Łona & The Pimps oraz założycielem kolektywu - orkiestry salsowej Salsa Central.

Dominik Wania, obsypany w ostatnich latach licznymi nagrodami za debiut i dla najlepszego pianisty jazzowego, poza intensywną działalnością koncertową, na gruncie muzyki improwizowanej - współczesnej, jazzowej z elementami elektroniki fascynuje się Mauricem Ravelem i jemu poświęcił debiut swojego zespołu. Stale grywa z Tomaszem Stańko i muzykami związanymi z wytwórnią ECM. Wykłada improwizację jazzową w Krakowie w Akademii Muzycznej.

Andrzej Święs ma w dorobku dziesiątki płyt i od lat jest jednym z najlepszych i najciekawszych basistów młodego pokolenia, występował m.in. z takimi muzykami jak: Lee Konitz, Greg Osby, George Garzone, Karl Martin Almqvist, Jacques Schwarz-Bard.


Zespół wystąpi w składzie:
Marita Albán Juárez - śpiew
Dominik Wania - fortepian
Andrzej Święs - kontrabas
José Manuel Albán Juárez - perkusja

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej