W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Marsz upamietniający likwidacje Ochronki

Marsz upamietniający likwidacje Ochronki
Data rozpoczęcia 2008-03-26
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Młodzieżowy Dom Kultury "Pod Akacją", ul. Grodzka 11
Kategoria Informacja

Na lubelskim Starym Mieście, przy ulicy Grodzkiej 11 mieści się Młodzieżowy Dom Kultury. Od połowy XIX wieku znajdował się tam sierociniec dla bezdomnych dzieci i starców żydowskich, tzw. „ochronka”. Utrzymywana przez Magistrat i Gminę Żydowską dawała schronienie, utrzymanie, ubranie i naukę małym pensjonariuszom. Z relacji świadków wiadomo, że w czasie wojny rodziny żydowskie oddawały swoje dzieci do „ochronki” wierząc, że w niej będą bezpieczne. Były tam dzieci małe, nawet 2-letnie i starsze. W czasie akcji likwidacyjnej getta żydowskiego wiosną 1942 roku wszystkie dzieci z ochronki (było ich wtedy ponad 100) wywieziono na peryferie Lublina, w pobliże ulicy Łęczyńskiej. Tam rozstrzelano i pogrzebano we wcześniej przygotowanych grobach. Razem z dziećmi zginęły 3 opiekunki, które do końca nie chciały opuścić swoich podopiecznych. Zdarzyło się to 24 marca 1942 roku. Miejsce egzekucji do dziś nie jest upamiętnione.

Pamięć o tej tragicznej historii i jej ofiarach można zaznaczyć biorąc udział w marszu ze Starego Miasta na Tatary. To już trzeci marsz. Można zabrać ze sobą świece, by zapalić je w miejscu egzekucji.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej