W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Marzec ’68: "Skibet/Hatikvah" - projekcja filmu i spotkanie z Marianem Marzyńskim

Marzec ’68: "Skibet/Hatikvah" - projekcja filmu i spotkanie z Marianem Marzyńskim
Data rozpoczęcia 2018-02-28
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Sala Czarna, Brama Grodzka, ul. Grodzka 21
Organizator Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN"
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Marian Marzyński był w Polsce autorem popularnych programów telewizyjnych. Emigrował do Danii po wydarzeniach Marca 1968 r. Tam początkowo mieszkał na statku. Był reżyserem telewizyjnym w Danii, następnie wykładowcą w USA (jego uczniem był m.in. Gus Van Sant). Wspomnienia z początków emigracji Marzyński zawarł w filmie „Skibet/Hatikvah”.

Na spotkanie z reżyserem i projekcję filmu zaprasza Teatr NN. Wydarzenie to otworzy serię spotkań poświęconych 50. rocznicy wydarzeń Marca 1968 r.

„Skibet/ Hatikvah" (2010)

W listopadzie 1969 roku, wsród pięciuset emigrantów marcowych, którzy zamieszkali tymczasowo na statku zakotwiczonym w porcie Kopenhagi, znalazł się autor popularnych programów telewizyjnych lat 60, filmowiec-dokumentalista, Marian Marzyński. Nakręcony przez niego na tym statku film SKIBET/HATIKVAH, jest jedynym przekazem wizualnym niepowtarzalnej atmosfery emigracji marcowej.

W drugiej części filmu, młodzi emigranci, których do Danii zabrali rodzice, uczą się żydowskich piosenek oczekując nowego życia. Swój zespół nazwali po hebrajsku: HATIKVAH, po polsku: NADZIEJA.

„Skibet/ Hatikvah” (2010) to unikalny w skali światowej film o pomarcowych wygnańcach - Polakach żydowskiego pochodzenia, którzy znaleźli się w Kopenhadze.

(…) w 1969 roku, jako polityczny emigrant z Polski wyjechałem do Danii. Wkrótce po przyjeździe zacząłem filmować historie naszej emigracji. Film został pokazany w Duńskiej Telewizji w 1970. Zatytułowałem go «Skibet». To pierwsze słowo duńskie, które poznałem, oznacza statek. Rok później zrobiłem inny film, nazwany Hatikvah (po hebrajsku to słowo znaczy nadzieja). 40 lat później wydałem obydwa filmy, jako jeden materiał (…)

Marian Marzyński 

Marian Marzyński - urodzony w 1937 roku reżyser telewizyjny, dokumentalista, pisarz. Polak o żydowskich korzeniach, obecnie mieszka w Ameryce. W latach 60. autor popularnych programów telewizyjnych (m.in. „Turniej Miast”). Po emigracji w 1969 roku był reżyserem telewizyjnym w Danii, następnie wykładowcą w Rhode Island School of Design w Stanach Zjednoczonych, gdzie jego uczniem był m.in. Gus Van Sant. Reżyserował filmy dokumentalne dla wielu amerykańskich sieci telewizyjnych. Jednym z jego najwybitniejszych filmów jest "Sztetl", nagrodzony między innymi Grand Prix na Festiwalu Cinema du Réel w Paryżu.

 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej