W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Masala w rytmie disco. 10 absurdalnych zjawisk w kinie Bollywood | Akademia Kina CSK

Masala w rytmie disco. 10 absurdalnych zjawisk w kinie Bollywood | Akademia Kina CSK
Data rozpoczęcia 2021-04-01
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce online
Organizator Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Wykład

Kino bollywoodzkie należy do tego typu zjawisk, które albo się kocha albo nienawidzi. Przy filmowym bogactwie Indii już sama kwestia nazewnictwa sprawia problem – czym właściwie jest Bollywood? Dla kogo jest przeznaczone? Do kogo zaś najmocniej trafia popularne kino hindi? Skojarzenie Bollywood z Hollywood nie jest przypadkowe, a konsekwencje takiego zestawienia prowadzą do efektów zarówno wielce oryginalnych, jak i absurdalnych czy wręcz tragikomicznych.

Wykład Diany Dąbrowskiej nie będzie odnosił się do arcypopularnych, gigantycznych produkcji pokroju „Czasem słońce, czasem deszcz”, lecz przede wszystkim mniej znanych tytułów bollywoodzkich z dekad lat 80. i 90. Czy jesteście gotowi na poznanie tajemnych mocy narodowego superbohatera, „Pana Indie” (Mr. India, 1987)? A może zaciekawi Was bollywoodzka odpowiedź na „Gorączkę sobotniej nocy” Johna Badhama (Disco Dancer, 1982)? Zapraszamy Was w podróż pełną disco i masali, w której nawet Superman i Spiderman tańczą żwawo pod rękę!

PROWADZĄCA: Diana Dąbrowska – filmoznawczyni związana z Łodzią, krytyczka filmowa, animatorka kultury, organizatorka wielu wydarzeń i przeglądów filmowych. Publikowała na łamach Filmwebu, Miesięcznika KINO, Kultury Liberalnej, Ekranów, Stopklatki, Studiów Filmoznawczych, a także w tomach zbiorowych. W 2019 nominowana do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii krytyka filmowa. Na łamach polsko-włoskiego magazynu Gazzetta Italia prowadziła swoją rubrykę filmową o znamiennym tytule – „Dopóki jest kino, jest nadzieja”. Kibicka SSC Napoli.

Udział w webinarze jest bezpłatny – należy jedynie zapisać się za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego. Link do wydarzenia, które odbywa się na aplikacji ZOOM, zostanie wysłany w dniu, w którym odbywa się wykład.

AKADEMIA KINA CSK to propozycja dla osób, które lubią kino i chcą czerpać jeszcze większą frajdę z oglądania filmów i seriali. To regularne spotkania, podczas których w lekkiej i luźnej atmosferze poznajemy najciekawsze zjawiska w polskim i światowym kinie. Cykliczne zajęcia zazwyczaj odbywają się online na platformie Zoom lub na żywo w CSK i składają się z wykładu oraz dyskusji. Udział w Akademii jest bezpłatny.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej