W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Miasto movie analogowo: VHS-y w Bałaganie

Miasto movie analogowo: VHS-y w Bałaganie
Data rozpoczęcia 2022-10-06
Godzina rozpoczęcia 20:00
Miejsce Bałagan, ul. Grodzka 5a
Organizator Warsztaty Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Film

„Zabójcza broń”, reż. Richard Donner, czas 113’, 1987 r.

Zabójcza broń – pierwsza odsłona jednej z najlepszych i najważniejszych serii w historii filmu sensacyjnego. Reżyser Richard Donner, wybitny specjalista od kina rozrywkowego („Goonies”, „Omen”), tworzy tu wybuchową mieszankę kina akcji, komedii, feel-good movie oraz kryminału. „Zabójcza broń” na lata wyznaczyła wzorzec tego typu produkcji i – co ważne i bardzo rzadkie – trzymała równy, wysoki poziom przez kolejne trzy odcinki. Jednym z czołowych atutów, poza świetnym scenariuszem Shane’a Blacka, są doskonałe kreacje aktorskie dwóch głównych bohaterów. Mel Gibson, jako szalony i ekscentryczny Martin Riggs oraz Danny Glover, jako stateczny i opanowany Roger Murtaugh, bez wątpienia na stałe zapisali się w historii światowego kina. Ich przeciwnikiem w pierwszej części cyklu był zaś świetny Gary Busey, jako przerażający pan Joshua. Po latach „Zabójcza broń” nie straciła absolutnie nic ze swego uroku i wciąż ogląda się ją z wielką przyjemnością. 

 

„Szklana pułapka”, reż. John McTiernan, czas 131’, 1988 r.

Szklana pułapka – zdaniem wielu najlepsza, a na pewno najbardziej ikoniczna część legendarnej  serii. Pierwsze spotkanie z policjantem Johnem McClaynem i jego pojedynek z terrorystami, którzy opanowali wieżowiec Nakatomi Plaza to arcydzieło kina akcji i pozycja kultowa dla wielu kinomanów. Na ogromny sukces filmu złożyło się kilka kluczowych czynników: znakomita reżyseria i inscenizacja autorstwa Johna McTiernana („Predator”, „Polowanie na Czerwony Październik”), doskonale wyważone proporcje pomiędzy akcją, humorem i dramatem, osadzenie filmu w okresie bożonarodzeniowym, co dodaje mu unikalnej aury, czy wreszcie genialny Alan Rickman jako czarny charakter Hans Gruber. Pomimo tych wszystkich zalet, nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie życiowa kreacja Bruce’a Willisa, który rolą w „Szklanej pułapce” wspiął się na szczyt Hollywood i pozostał tam na długie lata. John McClayne w jego wykonaniu to bohater mimo woli, w podartym podkoszulku, zmęczony i cyniczny, a jednocześnie odważny, brawurowy i kochany przez miliony kinomanów na całym świecie.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej