W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Miasto movie: Kontrolerzy
Data rozpoczęcia 2019-10-23
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5A
Organizator Warsztaty Kultury
Udział Bezpłatny
Kategoria Film

Kontrolerzy - Nimród Antal to dziś jeden z czołowych węgierskich twórców kina, a na pewno jeden z nielicznych, któremu udało się zaistnieć w Hollywood. Duża w tym zasługa jego debiutanckiego filmu „Kontrolerzy”. Wyróżniony w Cannes obraz pojawił się w kinach w 2003 roku i stał się jednym z wydarzeń sezonu. Jest to utrzymana w duchu realizmu magicznego opowieść o młodym chłopaku, który chce odmienić swoje życie i zatrudnia się w budapesztańskim metrze jako tytułowy kontroler. Wątki komediowe i surrealistyczne przeplatają się z bardziej tragicznymi, a sam bohater nie dość, że spełni marzenie o odmianie swego losu, to dodatkowo pozna miłość swojego życia, a także ruszy w pościg za tajemniczym człowiekiem w kapturze, terroryzującym pasażerów metra.

„Kontrolerzy”, reż. Nimród Antal , czas 105’, 2003 r.

Cykl #26 | Miasto podziemne

Jesienne Miasto movie zabierze nas pod powierzchnię wielkich miast, do świata ukrytego przed wzrokiem większości mieszkańców. Myśląc o współczesnych metropoliach przywołujemy zwykle obrazy tego, co widoczne na zewnątrz. Obrazy pięknej architektury, charakterystycznych miejsc i widoków, najbardziej reprezentatywnych obiektów. Miasto postrzegane jako organizm, funkcjonuje jednak również pod powierzchnią, gdzie tworzy inny, nierzadko fascynujący świat. Postaramy się, poprzez konkretne filmy, spojrzeć na to zagadnienie z kilku perspektyw. Podziemia miast to oczywiście metro czyli cały system komunikacji wraz ze swoją urbanistyczną mitologią. To także katakumby, dawne labirynty pełne zagadek i tajemnic. Pod ulicami zamieszkują również swoiste społeczności (często są to ludzie bezdomni, wykluczeni, spychani na margines). Wreszcie mamy całą, obszerną kategorię undergroundu (z angielska dosłownie podziemia), którą można czytać jako działania niezależne, ukryte, poza głównym nurtem. W tej koncepcji możemy zmieścić zarówno sferę artystyczną i subkulturową, jak i tzw. szarą strefę nielegalnej czy wręcz przestępczej działalności. Przed nami filmowa podróż w głąb niezwykłego, tajemniczego świata, który cały czas istnieje, a którego być może nie jesteśmy do końca świadomi.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej