W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Miasto movie latem -„Mordercze Lato”

Miasto movie latem -„Mordercze Lato”
Data rozpoczęcia 2013-08-14
Godzina rozpoczęcia 21:00
Miejsce Teatr im. Hansa Christiana Andersena, ul. Dominikańska 1
Kategoria Film

„Mordercze lato”, reż. Spike Lee, czas 142’, 1999 r.

Filmy Spike’a Lee zawsze należały do tych najbardziej wyrazistych, jeśli spojrzymy na dokonania amerykańskiej kinematografii ostatnich lat. Radykalne poglądy reżysera, walka o prawa czarnoskórych mieszkańców USA, wreszcie wielki talent filmowy i umiejętność przenoszenia na ekran ciekawych historii – wszystko to wykrystalizowało niepowtarzalny styl oraz wpłynęło na estetykę dzieł artysty. Dziś zarówno krytyka filmowa, jak i widownia, z niecierpliwością oczekują każdego nowego obrazu Lee. W naszym cyklu pokażemy jeden z najlepszych filmów reżysera – komediodramat „Mordercze lato”. Jest to wielowątkowa historia dziejąca się w Nowym Yorku, a dokładniej w dzielnicy Bronx – stanowiącej barwną mieszankę etniczną, kulturową i społeczną. To właśnie mieszkańcy tej dzielnicy, ludzie różnych ras, płci, narodowości, subkultur i zainteresowań stanowią bohatera zbiorowego tej niezwykłej opowieści. Reżyser wybiera też specyficzny moment dziejowy – lato roku 1977, czyli najgorętsze lato w historii Nowego Yorku. W tle pobrzmiewa muzyka disco mieszająca się z przybyłą z Anglii pierwszą falą punk rocka, w powietrzu czuć zbliżającą się rewolucję obyczajową. Do tego cała społeczność zelektryzowana jest doniesieniami o kolejnych zbrodniach seryjnego mordercy, któremu prasa nadała tajemniczy przydomek „Syn Sama”. Spike Lee także tym razem serwuje nam wykwintne, filmowe danie, które po prostu trzeba zobaczyć. Całości dopełniają znakomite kreacje Johna Leguizamo oraz Adriena Brody, który tym filmem udowadnia, że potrafi z powodzeniem wyjść poza swoje klasyczne emploi.

Wstęp wolny

Organizator: Warsztaty Kultury w Lublinie
Partner: Klasztor OO. Dominikanów w Lublinie

Projekt „Miasto movie latem w plenerze” realizowany jest w ramach programu „Dzielnice Kultury – Program Rozwoju Kultury w Dzielnicach Lublina”.