W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Miasto movie: Podziemny krąg

Miasto movie: Podziemny krąg
Data rozpoczęcia 2019-10-30
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5A
Organizator Warsztaty Kultury
Udział Bezpłatny
Kategoria Film

Podziemny krąg - arcydzieło współczesnego kina z katalogu Davida Finchera i jeden z najważniejszych filmów przełomu wieków. „Fight club”, tłumaczony u nas jako „Podziemny krąg” to przewrotna, wielowymiarowa opowieść o młodym, znudzonym i rozgoryczonym życiem yuppie (Edward Norton), który spotyka na swojej drodze tajemniczego producenta mydła Tylera Durdena (fenomenalny Brad Pitt). Obaj zakładają coś na kształt samozwańczego zbuntowanego ruchu, którego główną ideą są pojedynki na gołe pięści. Z czasem ta podziemna społeczność rozrasta się do dużej, świetnie zorganizowanej, anarchistycznej bojówki. W tym momencie nasz bohater zaczyna sobie zdawać sprawę, iż nie panuje już nad sytuacją, a machina, którą uruchomił rozpędza się do niebezpiecznej prędkości.

Podziemny krąg”, reż. David Fincher, czas 139’, 1999 r.

Cykl #26 | Miasto podziemne

Jesienne Miasto movie zabierze nas pod powierzchnię wielkich miast, do świata ukrytego przed wzrokiem większości mieszkańców. Myśląc o współczesnych metropoliach przywołujemy zwykle obrazy tego, co widoczne na zewnątrz. Obrazy pięknej architektury, charakterystycznych miejsc i widoków, najbardziej reprezentatywnych obiektów. Miasto postrzegane jako organizm, funkcjonuje jednak również pod powierzchnią, gdzie tworzy inny, nierzadko fascynujący świat. Postaramy się, poprzez konkretne filmy, spojrzeć na to zagadnienie z kilku perspektyw. Podziemia miast to oczywiście metro czyli cały system komunikacji wraz ze swoją urbanistyczną mitologią. To także katakumby, dawne labirynty pełne zagadek i tajemnic. Pod ulicami zamieszkują również swoiste społeczności (często są to ludzie bezdomni, wykluczeni, spychani na margines). Wreszcie mamy całą, obszerną kategorię undergroundu (z angielska dosłownie podziemia), którą można czytać jako działania niezależne, ukryte, poza głównym nurtem. W tej koncepcji możemy zmieścić zarówno sferę artystyczną i subkulturową, jak i tzw. szarą strefę nielegalnej czy wręcz przestępczej działalności. Przed nami filmowa podróż w głąb niezwykłego, tajemniczego świata, który cały czas istnieje, a którego być może nie jesteśmy do końca świadomi.