W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Miastoczułość: Czy to jeszcze pomnik?

Miastoczułość: Czy to jeszcze pomnik?
Data rozpoczęcia 2022-04-21
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro
Organizator Warsztaty Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Wykład

Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na kolejny wykład z cyklu Miastoczułość. Podczas spotkania uczestnicy usłyszą ciekawostki związane z historią pomników oraz zastanowią się, jaką rolę pełni sztuka w przestrzeni miejskiej. Przyjdź i wsłuchaj się w głos sztuki w przestrzeni publicznej!

Pomniki i inne obiekty osadzone w przestrzeni miejskiej skupiają emocje społeczne, zyskują nowe znaczenia i sprawczość, nie zawsze zgodne z intencjami tych, którzy je stworzyli. Stają się symbolami miejsc, atrakcjami turystycznymi, niekiedy zaskakują kreatywnością swoich twórców, wywołują uśmiech bądź pogłębioną refleksję.

Kamila Śpiewla-Kasperek opowie o różnych wyjątkowych realizacjach i obiektach w przestrzeni kilku miast. Również w Lublinie temat pomników budzi kontrowersje i wiele osób ma odmienne zdanie na ich temat. Będzie to doskonała okazja, żeby zobaczyć, jak pomniki są interpretowane w innych częściach kraju oraz porzeszyć swoją wiedzę na temat ich historii.– informuje Joanna Wawiórka-Kamieniecka z Warsztatów Kultury.

Podczas spotkania uczestnicy poznają odpowiedzi na pytania dotyczące roli współczesnych form przestrzennych (rzeźb i instalacji artystycznych) w krajobrazie miast oraz dowiedzą się jaka jest ich ranga artystyczna – czy są ważne zarówno dla mieszkańców, jak i odwiedzających ich turystów.

W czasie wykładu zaprezentowane zostaną dzieła artystów z kręgu pop-artu: Davida Černego, Fernando Botero, Igora Mitoraja, Louise’a Bourgeoisa, Jeffa Koonsa i innych.

 

Zapisy: przez formularz online dostępny na stronie warsztatykultury.pl, wstęp bezpłatny, zapraszamy osoby pełnoletnie, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń

Prowadząca:

Kamila Śpiewla-Kasperek – plastyczka, nauczycielka historii sztuki, animatorka. Absolwentka IWA UMCS w Lublinie (dyplom z malarstwa). Na stałe związana z MDK Pod Akacją, gdzie zorganizowała i prowadzi Pracownię Historii Sztuki oraz Pracownię plastyczną z elementami historii sztuki. Prowadzi różnego typu warsztaty dla dzieci i dorosłych, łącząc działania artystyczne z wiedzą o sztuce.