W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Miastowa Sobótka – Orkiestra Św. Mikołaja

Miastowa Sobótka – Orkiestra Św. Mikołaja
Data rozpoczęcia 2020-07-03
Godzina rozpoczęcia 20:00
Miejsce Muszla Koncertowa w Ogrodzie Saskim
Organizator Centrum Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Koncert

Tegorocznej Sobótce bliżej terminem do jej wschodniego odpowiednika, czyli święta Iwana Kupały obchodzonego według kalendarza juliańskiego 6 lipca.

Sobótka, odbywająca się w Wigilię św. Jana przejęła jeszcze przedchrześcijańskie tradycje związane z kultem solarnym. Od wieków w noc przesilenia letniego w krajach półkuli północnej spotykano się przy ognisku, nad wodą czy na pobliskiej górze. Sobótka jawi się świętem młodości, miłości i magii, niespotykanej mocy ziół, ale także czarownic, puszczania wianków i poszukiwania kwiatu paproci. Współczesna kultura szybko podchwyciła magiczną symbolikę Kupalnocki i w okolicach św. Jana zaczęto organizować koncerty, festiwale i festyny nawiązujące do malowniczych zabaw emanujące radością z przyjścia lata i kanikuły.
Noc Świętojańska ma też niezwykłe znaczenie dla Orkiestry Świętego Mikołaja, która zafascynowana tym letnim świętem celebruje je wraz ze swoimi fanami po raz kolejny na Moście Kultury nad Bystrzycą.