W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF „Między rozumem a szaleństwem - Pory roku Antonia Vivaldiego”

Data rozpoczęcia 2008-09-24
Godzina rozpoczęcia 18:00
Kategoria Koncert

W ramach V Lubelskiego Festiwalu Nauki odbędzie się prezentacja projektu multimedialnego Jolanty Münch „Między rozumem a szaleństwem - Pory roku Antonia Vivaldiego”


Koncert z udziałem znakomitej skrzypaczki, laureatki międzynarodowych konkursów Katarzyny Dudy oraz klawesynistki Jolanty Münch i kwintetu smyczkowego lubelskich filharmoników będzie ilustrowany prezentacją multimedialną. Złoży się na nią film ukazujący Wenecję, malarstwo weneckie XVIII wieku oraz teksty anonimowych sonetów, które umieszczone są w partyturze i określają ilustracyjny charakter utworu. Koncert poprzedzi krótki wykład dr. Stefana Müncha na temat muzyki baroku.
W roku bieżącym świat muzyczny obchodzi 330-lecie urodzin Don Antonia Vivaldiego, wielkiego mistrza muzyki baroku. Do najbardziej znanych spośród blisko ośmiuset jego kompozycji należą cztery koncerty skrzypcowe, które tworzą cykl "Quattro Stagioni" (Pory roku).
Muzyka ilustracyjna, opisujaca świat przy pomocy dźwięków, znana była już w późnym średniowieczu. W swoich "Porach roku" Vivaldi szkicuje obrazy przyrody na dwóch poziomach. W ramach kolejnych części kompozytor stwarza i opisuje ogólny nastrój i to zadanie powierza całemu zespołowi, w partii solowej zaś rozgrywają się konkretne wydarzenia. Program każdego koncertu sformułowany jest w sonecie, którego poszczególne wersy wpisano w odpowiednich miejscach partytury. Przypuszczalnie autorem tych sonetów był sam kompozytor. Słuchanie muzyki z tekstem poetyckim przed oczami jest zajęciem niezwykle pouczającym. Tytuł zbioru dwunastu koncertów op. 8 Vivaldiego, w którym umieszczono "Pory roku", brzmi Il Cimento dell'armonia e dell'invenzione, co tłumaczy się jako "spór miedzy harmonia a wyobraźnią", a więc przeciwstawienie tego, co w muzyce racjonalne, temu, co jest wynikiem pomysłowości.

Projekt będzie częścią zaplanowanego w ostatnim tygodniu września V Lubelskiego Festiwalu Nauki. Jest to przedsięwzięcie wyjątkowe, o wysokiej jakości artystycznej, które podkreśla europejski wymiar dziedzictwa kulturalnego Lublina poprzez prezentację arcydzieł muzyki dawnej. Dzięki projektowi muzycy środowiska lubelskiego mają okazję współpracować z wybitną polską skrzypaczką Katarzyną Dudą, dając tym samym świadectwo wysokiego poziomu umiejętności własnych.
W programie lokalność i polskość przenika się nieustannie z kontekstami europejskimi. Stowarzyszenie Pro Musica Antiqua jako jedyny podmiot w Lublinie organizuje w roku 2008 koncerty poświęcone rocznicy urodzin Vivaldiego, którą obchodzi cała muzyczna Europa.

Najważniejsze wydarzenia cykliczne