W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Majdanku

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Majdanku
Data rozpoczęcia 2016-01-27
Godzina rozpoczęcia 11:00
Miejsce Państwowe Muzeum na Majdanku, ul. Droga Męczenników Majdanka 67
Organizator Państwowe Muzeum na Majdanku
Udział Bezpłatny
Kategoria Warsztaty

27 stycznia Państwowe Muzeum na Majdanku przyłącza się do obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Instytucja przygotowała specjalny program edukacyjny dla uczniów lubelskich szkół.

Obchody rozpoczną się o 11.00 wykładem na temat losów żydowskich więźniów Majdanka. O 12.00 młodzież, której towarzyszyć będą byli więźniowie obozu na Majdanku, zapali znicze przy Pomniku-Bramie i odda hołd pomordowanym. Kolejnym punktem programu będą zajęcia edukacyjne na wystawie historycznej.

Uczniowie, podzieleni na kilkuosobowe grupy, będą mieli za zadanie odszukać na ekspozycji „Więźniowie Majdanka” artefakty związane z życiem, pracą i zagładą Żydów. Następnie na podstawie udostępnionych im materiałów, będą zgłębiać swoją wiedzę na temat danego eksponatu i powiązanych z nim historii. Zastanowią się również nad znaczeniem omawianych przedmiotów dla współczesnego człowieka i tym, jak każdy z nich może przyczynić się do zachowania pamięci o ofiarach obozu.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu ustanowiony został w 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy. Dzień ten przypada w rocznicę wyzwolenia więźniów obozu Auschwitz-Birkenau.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej