W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Miejsca transformacji - film i dyskusja

Miejsca transformacji - film i dyskusja
Data rozpoczęcia 2011-11-04
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5
Kategoria Spotkanie

Galeria Labirynt i Klub Krytyki Politycznej w Lublinie zapraszają na pokaz filmu "Miejsca transformacji".
Po filmie dyskusja z zaproszonymi gośćmi.
Film przedstawia konkretne przedsięwzięcia rewitalizacyjne przeprowadzone w takich miastach jak: Kijów (osiedle Gonczary), Gdańsk (tereny Stoczni), Berlin (dzielnica Wedding) i Cieszyn (nabrzeże Olzy). W miejscach tych uruchomiono procesy, które odmienią ich oblicze i charakter. Kierunki tych zmian nie zawsze jednak okazują się korzystne dla grup społecznych bezpośrednio związanych z tymi miejscami.

Po projekcji filmu odbędzie się dyskusja o lubelskich miejscach wymagających rewitalizacji, różnych pomysłach na przywrócenie miastu zaniedbanych miejsc, a także ewentualnych społecznych skutkach konkretnych praktyk.
W dyskusji udział wezmą:
Joanna Zętar z Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN, animatorka kultury i aktywistka miejska, wykładowczyni m.in. historii architektury powszechnej na Politechnice Lubelskiej.

Bogdan Hajda z Urzędu Miasta Lublin, główny specjalista ds. rewitalizacji, członek Stowarzyszenia Forum Rewitalizacji, architekt, urbanista.

Mirosław Haponiuk z Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”, dziennikarz, adiunkt w Zakładzie Kultury Polskiej w Instytucie Kulturoznawstwa UMCS.

Szymon Pietrasiewicz z Ośrodka Działań Twórczych „Tektura”, animator kultury, artysta zaangażowany, happener.

Prowadzenie: Magdalena Linkowska (Galeria Labirynt) i Rafał Czekaj (Klub Krytyki Politycznej w Lublinie).

Informacje o filmie Miejsca transformacji:
film dokumentalny
scenariusz i reżyseria: Łukasz Konopa
opieka artystyczna: Artur Żmijewski
zdjęcia: Weronika Tofilska, Łukasz Konopa, Krzysztof Trojnar, Rafał Żurek
montaż: Leszek Molski
produkcja: Krytyka Polityczna (Marcin Chałupka, Katarzyna Fidos, Maria Klaman)
czas: 45 min.
Polska 2011 r.
premiera: 20 września 2011 r.

20 lat temu Polska i Niemcy, a następnie Ukraina rozpoczęły proces przemian. Berlin, Gdańsk i Kijów są symbolami transformacji systemowej  –  politycznej i gospodarczej. Zmieniły się systemy, zmieniły się też miasta. Wiele dzielnic straciło swe poprzednie funkcje, w wyniku reform ich mieszkańcy często ubożeli. Szerzyły się patologiczne zachowania, a „ci z lepszych części miasta” obawiali się zaglądać w te „gorsze”. Transformacja systemowa w Europie stała się możliwa dzięki aktywności obywateli. Dziś taka aktywność w sferze kultury i sztuki może doprowadzić do społecznej rewitalizacji, czyli przekształcenia terenów postindustrialnych, mniej rozwiniętych gospodarczo, zagrożonych przestępczością czy „napiętnowanych” historycznymi wydarzeniami. Grupa reporterów i młodych aktywistów z Niemiec, Polski i Ukrainy odwiedza Gdańsk, Berlin i Kijów, poznaje miejsca, które poddawane są, i które wymagają, rewitalizacji. Spotkają się z osobami, które próbują zmieniać oblicze „zapomnianych” dzielnic.

Informacje o autorze:
Łukasz Konopa skończył socjologię na Uniwersytecie Warszawskim, reżyserię na Uniwersytecie Śląskim, studiuje reżyserię filmów dokumentalnych w National Film and Television School. Współautor zdjęć do filmów Artura Żmijewskiego „Katastrofa”, „KDT” (cześć cyklu Demokracje), „Świecie 2009”. Autor filmów: „Ukryci” (film jest częścią pracy magisterskiej powstałej na Uniwersytecie Warszawskim pod kierunkiem prof. Joanny Tokarskiej-Bakir,), „Moje dwadzieścia okrążeń”, „Chorzy i potrzebujący”, „Wizyta”, „Oko” (etiudy zrealizowane na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach). Był również drugim reżyserem filmu Jakuba Czekaja „Ciemnego
pokoju nie trzeba się bać”.