W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Miniatury w pierwszej dekadzie XXI wieku, czyli 55. lat Studia Miniatur Filmowych w Warszawie, część 3

Miniatury w pierwszej dekadzie XXI wieku, czyli 55. lat Studia Miniatur Filmowych w Warszawie, część 3
Data rozpoczęcia 2013-05-18
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5
Kategoria Film

MINIATURY W PIERWSZEJ DEKADZIE XXI WIEKU, CZYLI 55. LAT STUDIA MINIATUR FILMOWYCH W WARSZAWIE, CZĘŚĆ 3 / 107’ / bilet: 5zł

W programie:
LOVE GAMESTATION (2001), Paweł Borowski, 11’05”
WYSPA R.O. (2001), Jan Lenica, 31’10”
UWAGA! ZŁE PSY (2001), Maciej Majewski, 6’15”
ŚLUB KRAWCA (2001), Elżbieta Wąsik, 9’48”
WARZYWNIAK, 360 ST. (2006), Andrzej Barański, 24’18”
TITANIC WORLD (2008), Hanna Margolis, 8’
LUCKY DAY FOREVER (2011), Aleksander Wasilewski, 16’34”

LOVE GAMESTATION (2001), Paweł Borowski, 11’05”
Pełna absurdalnego humoru historia dotycząca relacji damsko-męskich we współczesnym świecie. Bohater wikła się w związek z Barbie. Jak się później okazuje jest to związek toksyczny. Srebrna Kreska za “szczególne walory plastyczne” na OFAFA w Krakowie. TECHNIKA: animacja rysunkowa.

WYSPA R.O. (2001), Jan Lenica, 31’10”
Wielki powrót Jana Lenicy, jednego z najważniejszych twórców w historii światowej animacji, będący zarazem jego ostatnią artystyczną wypowiedzią. Projekt filmu powstał jeszcze na początku l. 60-tych XX wieku. Kosmiczny podróżnik (Piotr Dumała), rozbija się swym statkiem na obcej i tajemniczej planecie… „Złota Kreska” na Ogólnopolskim Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych w Krakowie. TECHNIKA: animacja kombinowana.

UWAGA! ZŁE PSY (2001), Maciej Majewski, 6’15”
Cztery dni z życia trzech „ochroniarzy” (Juras, Tajger i Rychu), pracujących w agencji ochrony "Złe psy". Dyplom Macieja Majewskiego w PWSFTviT w Łodzi. TECHNIKA: animacja rysunkowa.

ŚLUB KRAWCA (2001), Elżbieta Wąsik, 9’48”
Poetycka historia podróży Krawca i jego przyszłej żony do ślubu. Chociaż siedzą obok siebie, każde z nich żyje w swoim świecie… TECHNIKA: animacja malarska na szkle.

WARZYWNIAK, 360 ST. (2006), Andrzej Barański, 24’18”
Animowana adaptacja opowiadania Krzysztofa Jaworskiego, dokonana przez cenionego reżysera filmów fabularnych, Andrzeja Barańskiego, i wykorzystująca akwarele i gwasze Edwarda Dwurnika. Pomiędzy wielkimi blokami osiedla mieszkaniowego stoi niepozorna budka, w której mieści się maleńki sklepik spożywczy zwany warzywniakiem. W pobliżu jest śmietnik, trzepak, i jeszcze jeden stały element pejzażu: grupka mężczyzn - niezawodnych klientów warzywniaka - raczących się piwem. Można ich oglądać od świtu do nocy. Do warzywniaka prowadzą wszystkie osiedlowe ścieżki, cały czas coś się dzieje i natychmiast staje się tematem ożywionych komentarzy piwnego towarzystwa. Piwo za piwem i upływa cały dzień. Bywa, że pod koniec dnia, pod kimś mocno zmęczonym, nagle ugną się nogi, i zmieniając pozycję na horyzontalną, straci on niepowtarzalną szansę wzięcia udziału w odbywającej się w pobliskim hipermarkecie Wielkiej Promocji Przeterminowanego Piwa Puszkowego. Nagroda w kategorii filmów animowanych na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Era Nowe Horyzonty" we Wrocławiu.

TITANIC WORLD (2008), Hanna Margolis, 8’
Fabuła filmu „Titanic World” w pewnym stopniu nawiązuje do katastrofy statku Titanic, jednak jego akcja rozgrywa się w mieście. Bohaterami filmu są kobieta, mężczyzna i ich małoletni syn. Każdy z bohaterów zdaje się być w innym świecie, każdy jest pochłonięty kontaktem z jakimś elektronicznym urządzeniem – telewizorem albo komputerem. Jednak w wyniku splotu wydarzeń, jakim jest katastrofa w mieście, członkowie rodziny zbliżają się do siebie i są zmuszeni do spędzenia czasu wspólnie. Film w przejmujący sposób pokazuje jak łatwo zapomnieć o najważniejszych w życiu sprawach i dać się omamić wirtualnej rzeczywistości.

LUCKY DAY FOREVER (2011), Aleksander Wasilewski, 16’34”
Prol 514 marzy o zwycięstwie w Wielkiej Loterii, w której główną nagrodą jest awans do elitarnej społeczności Białych, gdzie wszyscy są piękni, młodzi i szczęśliwi, a życie płynie na wiecznej beztroskiej zabawie. Pewnego dnia jego marzenie się spełnia. Czy jednak to była rzecz, której naprawdę pragnął? Czy świat Białych rzeczywiście jest tak doskonały, jak mówiły mu reklamy i media?

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej