W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Mira Ledowska – Zza okna | Spotkanie literackie

Mira Ledowska – Zza okna | Spotkanie literackie
Data rozpoczęcia 2019-10-21
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Centrum Kultury i Sztuki Chińskiej He Shuifa UMCS, Biblioteka Główna UMCS, ul. Radziszewskiego 11, lewe skrzydło, III piętro
Organizator Warsztaty Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie literackie

Warsztaty Kultury w Lublinie mają przyjemność zaprosić na spotkanie autorskie z Mirą Ledowską z Izraela, która zaprezentuje swoją książkę Zza okna. Na spotkaniu będzie można zakupić książki i zdobyć autografy.

Mira Ledowska urodziła się w 1937 roku w Tłumaczu (obecnie Ukraina). Została uratowana z Zagłady. Po wojnie mieszkała we Wrocławiu, a od 1957 roku w Izraelu. Po 36 latach pracy pedagogicznej zaczęła spotykać się z młodzieżą izraelską, aby opowiadać o Sprawiedliwych. Od powstania Instytutu Polskiego w Tel Awiwie w 2000 r. pracuje jako lektorka języka polskiego.

Kiedy leżeliśmy w polu kukurydzy, a nad nami przelatywały ogłuszające, czerwone i ogniste katiusze, moja mama przykryła mnie własnym ciałem i powtarzała, płacząc: Nie bój się! Ty musisz przeżyć! Twój tatuś nad tobą czuwa. Ty musisz przeżyć, aby opowiadać o tym, co było. Zaczęłam więc realizować ten nakaz. – pisze we wstępie „Zza okna” autorka.

W cieniutkiej, bo zaledwie 100 stronicowej książce znajdziemy 35 opowiadań z życia dziewczynki, która przeżyła Holokaust. Mira Ledowska z domu Krum, urodziła się w 1937 r. w Tłumaczu, na terenie dzisiejszej Ukrainy. Ocalała z Holokaustu. Z Tłumacza wraz z rodzicami mała Mira uciekła dzięki pomocy miejscowego rolnika, który wywiózł ich z getta furmanką. Tuż przed opuszczeniem domu zginął tragicznie jej nowo narodzony brat. Po ucieczce wraz z rodzicami ukrywała się w młynie, potem w lesie. W wyniku donosu ojciec Miry został zastrzelony przez niemieckiego żołnierza na oczach ukrytych matki i córki. Obie trafiły do domu Antoniny Działoszyńskiej, która z pomocą miejscowego proboszcza załatwiła kobietom fałszywe dokumenty. W jej domu przeżyły okupację. Od 2001 r. Mira Ledowska jest zatrudniona w Instytucie Polskim w Tel Awiwie. Spotyka się z młodzieżą, aby opowiedzieć o historii swojej rodziny i „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”.