W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Misterium Bramy - seminarium otwarte i prezentacja monograficznego numeru "Kontekstów"

Misterium Bramy - seminarium otwarte i prezentacja monograficznego numeru "Kontekstów"
Data rozpoczęcia 2017-11-14
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN"
Udział Bezpłatny
Kategoria Seminarium

  • Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN"
  • Redakcja kwartalnika "Konteksty" (Instytut Sztuki PAN)
  • Katedra Literatury Współczesnej i Krytyki Literackiej
  • Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie
  • Zakład Teorii i Antropologii Kultury
  • Uniwersytetu Jagiellońskiego

zapraszają na seminarium otwarte

M i s t e r i u m B r a m y

 

połączone z prezentacją monograficznego numeru "Kontekstów" (3 / 2017) poświęconego Ośrodkowi "Brama Grodzka - Teatr NN". Seminarium z udziałem Zbigniewa Benedyktowicza (redaktora naczelnego "Kontekstów") oraz autorów numeru odbędzie się w dniu 14 listopada (wtorek) 2017 roku. 

Spotkanie poprowadzą: prof. Dariusz Czaja i prof. Paweł Próchniak

Kwartalnik "Konteksty" – poświęcony antropologii kultury oraz refleksji nad sztuką – wydawany jest przez Instytut Sztuki PAN i ukazuje się nieprzerwanie od roku 1947 (początkowo jako "Polska Sztuka Ludowa"). Czasopismo ma charakter interdyscyplinarny i jest jednym z najważniejszych periodyków z zakresu szeroko rozumianej humanistyki. Na jego łamach publikowane są teksty dotyczące antropologicznych i kulturowych aspektów współczesności, sztuk wizualnych, filmu, teatru, literatury, sztuki klasycznej i awangardowej, a także folkloru, sztuki ludowej, kultury popularnej i masowej.

Monograficzny numer "Kontekstów" poświęcony Ośrodkowi "Brama Grodzka - Teatr NN" przynosi pogłębiony opis działań instytucji widzianych z perspektywy "pamięci", "miejsca" i "obecności" – kategorii, które od początku istnienia Ośrodka określają główną oś jego wielowątkowej w działalności.

Teksty opublikowane w numerze dotyczą - między innymi - budowania przez Ośrodek "arki pamięci", "czytania miasta", współtworzenia "kultury sieciowej", mapowania i dokumentowania wielokulturowości Lublina, tworzenia upamiętnień i odsłanianiu obszarów niepamięci, ocalaniu pamięci o zamordowanych mieszkańcach Lublina.

W eseju otwierającym numer pisze Paweł Próchniak: "Pamięć jest nietrwała i śmiertelna. Zaciera się i niknie, wymywana przez bieg lat. Umiera wraz z nami. To, co zostaje, trwa w zapisach, w płynących przez czas obrazach i opowieściach, w mniej lub bardziej pochwytnych formach obecności czegoś, czego już nie ma. Również te zapisy – ślady śladów, wspomnienia wspomnień – są śmiertelne, ale to właśnie one tworzą ludzką rzeczywistość".

Wśród autorów: Tomasz Cyz, Iwona Chmielewska, Jan P. Hudzik, Aleksander Jackowski, Anita Jarzyna, Katarzyna Kuczyńska-Koschany, Władysław Panas, Paweł Próchniak, Izabela Skórzyńska, Elżbieta Wolicka, Anna Ziębińska-Witek, a także Julia Hartwig, Karol Maliszewski, Piotr Mitzner, Jacek Podsiadło, ks. Alfred Wierzbicki.

Numer ukazuje się w 25. rocznicę rozpoczęcia regularnej działalności Teatru NN w budynku Bramy Grodzkiej oraz w 20. rocznicę formalnego powołania Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" jako samodzielnej instytucji kultury.