W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Moda i sztuka w okresie wojny – pokaz mody do Chatki Żaka

Moda i sztuka w okresie wojny – pokaz mody do Chatki Żaka
Data rozpoczęcia 2022-10-15
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce ACKiM UMCS "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Organizator ACKiM UMCS "Chatka Żaka"
Udział Bezpłatny
Kategoria Pokaz mody

Chatka Żaka zaprasza na pokaz mody, na którym lubelska publiczność będzie miała okazję zapoznać się z twórczością młodych projektantów, studiujących na Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie. Wśród zaprezentowanych kolekcji znajdują się prace dyplomowe- magisterskie oraz licencjackie. Każdy z projektów nawiązuje do problemu wojny - artyści dzięki tworzeniu, znajdowali miejsce na ukojenie i upust swoich emocji. Traktowali przestrzeń pracy jako proces terapeutyczny, który pomagał im się zmagać z wielkim bólem oraz ciężkimi doświadczeniami.

 

Bardzo się cieszę, że artyści wykorzystują Stypendia Kulturalne Bogdanki w Chatce Żaka również po to, by poruszać tematy trudne i ważne społecznie. Już po raz kolejny możemy doświadczyć tego, jak sztuka staje się odbiciem lęków i niepokojów młodych ludzi, będąc jednocześnie dla nich swoistym katharsis. Chatka Żaka od zawsze jest miejscem, również na tego typu projekty – mówi Izabela Pastuszko, Dyrektorka Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka

 

Gościnnie wystąpi, wraz ze swoją kolekcją, Dominika Soszka - studentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz zespół Vucha Band. Dodatkowo będzie możliwość obejrzenia wystawy grafik przygotowanych przez studentów Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie.

 

- Od wybuchu wojny chcę pomagać jak tylko mogę. Jednak wszystkie działania jakie robiłam nie były dla mnie wystarczające. Wtedy, pewna osoba z mojej uczelni, zainspirowała mnie swoim pomysłem. Stwierdziłam, że zorganizowanie "czegoś" bezpośrednio we współpracy z Ukrainą będzie dla mnie czymś wyjątkowym. Moda zalicza się niewątpliwie do sztuki, a sztuka dla mnie ma działanie przede wszystkim terapeutyczne. Jestem szczęśliwa, że mogę w ten sposób pomóc- dać Ukraińcom przestrzeń i okazję do oderwania się od trudnej rzeczywistości, pokazać innym ich pracę i chociaż przez chwilę wywołać uśmiech na twarzach – mówi Karolina Burdach, autorka projektu.

 

Pokaz mody jest podziękowaniem od projektantów dla osób walczących na froncie oraz pokazaniem, że mimo czasu wojny muszą oni pracować, tworzyć i żyć.
Projekt jest zrealizowany w ramach Stypendiów Kulturalnych Bogdanki w Chatce Żaka.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej