W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Monika Sosnowska "Fasada" - otwieramy galerię! | Taneczny performance online

Monika Sosnowska "Fasada" - otwieramy galerię! | Taneczny performance online
Data rozpoczęcia 2020-05-29
Godzina rozpoczęcia 17:00
Organizator Galeria Labirynt
Udział Bezpłatny
Kategoria Wernisaż

30 maja Galeria Labirynt ponownie otwiera się na zwiedzających, tym samym umożliwiając oglądanie rzeźby Moniki Sosnowskiej pt. Fasada.

Na 29 maja został zaplanowany performance z udziałem tancerzy i tancerek z Lubelskiego Teatru Tańca (Mikołaj Karczewski, Beata Mysiak, Anna Żak), który będzie transmitowany na żywo ze środka Galerii. Wykorzystując swoje ciała podejmą dialog z monumentalną rzeźbą artystki. Każdy z nich obierze własną ścieżkę działań w prowadzeniu tego dialogu decydując się na zastosowanie różnych rozwiązań choreograficznych.

Praca Moniki Sosnowskiej jest repliką kurtynowej fasady modernistycznego budynku z lat 60. którą artystka poddała trwającym 3 miesiące brutalnym operacjom; skręcaniu, zgniataniu, naciąganiu. W tym dokładnie zaplanowanym procesie przemocy wobec stalowej konstrukcji brali udział inżynierowie i robotnicy, używane były maszyny budowlane służące zazwyczaj do konstruowania, nie destruowania. W wyniku tych konsekwentnych, niszczycielskich działań regularny geometryczny prostokąt o wymiarach 8x10 m z prostymi, rytmicznymi podziałami, przeistoczył się w organiczną formę o dramatycznie skręconym kształcie, nieużyteczną, pozbawioną pierwotnej funkcji. Zwisając spod sufitu, przypomina ogromną koronkę, którą obdarzony potężną siłą gigant skręcił jednym ruchem pod wpływem nagłego kaprysu. Kurtynowa fasada nie miała funkcji konstrukcyjnej stanowiła jedynie funkcję osłonową i reprezentacyjną budynków. Została, więc „ukarana” za swą fasadowość, za udawanie solidnej budzącej zaufanie konstrukcji.

Jest to pierwsza wystawa artystki w Lublinie i jednocześnie pierwsza prezentacja tej pracy w Polsce. Wystawiana była dotychczas na wystawach: Regional Modernities w ACCA, Melbourne (2013), Architectonisation w The Serralves Museum of Contemporary Art, Porto (2015), podczas Sharjah Biennale 13, Dubaj (2017).

Monika Sosnowska – ur. w 1972 w Rykach. Mieszka i pracuje w Warszawie. W latach 1993–1998 studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, studia podyplomowe ukończyła w Rijksakademie van Beeldende Kunsten w Amsterdamie. W 2003 roku otrzymała nagrodę Bâloise Art Prize na Art Basel, została także laureatką Paszportu Polityki. Reprezentowała Polskę na 52. Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji projektem 1:1 w 2007 roku. Jej prace były prezentowane na licznych wystawach indywidualnych, m.in. w Herzliya Museum of Contemporary Art w Izraelu; K21 w Düsseldorfie; Museum of Modern Art w Nowym Jorku; Sprengel Museum w Hanowerze oraz zbiorowych, m.in. w MUMOK w Wiedniu; Centre Pompidou w Paryżu; Sculpture Center w Nowym Jorku. Uczestniczyła również m.in. w 8. Biennale w Stambule i Manifesta 4 we Frankfurcie.

Wystawa czynna od wtorku do niedzieli, w godzinach 12.00–19.00
Wstęp: 9 zł (bilet normalny), 4 zł (bilet ulgowy) . W weekend otwarcia wstęp wolny
Ze względu na bezpieczeństwo publiczności do galerii może wejść jednocześnie do 10 osób. W związku z tym bilety są sprzedawane na konkretną godzinę.