W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Monodramu „Żertwa”
Data rozpoczęcia 2018-10-11
Godzina rozpoczęcia 12:00
Miejsce Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”, ul. Uniwersytecka 1, Lublin
Organizator Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”
Udział Bezpłatny
Kategoria Spektakl

W ramach projektu „T1A: HISTORIA” DDK "Węglin" zachęca do obejrzenia monodramu „Żertwa” na podstawie wspomnień Piotra Woźniaka „Zapluty karzeł reakcji” z wykorzystaniem fragmentów „Pana Tadeusza” oraz wiersza „Śniła się zima” Adama Mickiewicza.

Przedstawienie  przywołuje czas stalinowskich więzień w Polsce. Bohater opowieści wprowadza dzisiejszych odbiorców historii w świat, do którego dostęp jest utrudniony. Świat ten znalazł się już w przestrzeni narodowego mitu. Jak mówić o tamtych ludziach, którzy istnieli i których los jest dla nas przestrogą? Uprawiać historyczną hagiografię? Żertwa to ofiara całopalna.

Wykonanie – Mateusz Nowak
Scenariusz: Stanisław Miedziewski i Mateusz Nowak
Reżyseria – Stanisław Miedziewski
Charakteryzacja – Agnieszka Adamczewska
Nagranie audio – Konrad Biel
Kostium – Magdalena Franczak
Światło – Marcin 'Kabat' Kowalczuk
Dźwięk – Łukasz Szulc
Wprowadzenie do spektaklu – dr Jarosław Cymerman

Wstęp wolny. Obowiązują wcześniejsze rezerwacje miejsc, kontakt –

Projekt „T1A: HISTORIA” to cykl prezentacji spektakli w poetyce teatru jednego aktora/aktorki, których treścią jest historia XX wieku. Józef Stalin i stalinowskie represje, Margaret Thatcher, Holocaust, Maria Curie-Skłodowska to postaci i tematy, które chcemy przybliżyć lubelskim widzom poprzez sztukę monodramu – pełnoprawnej formy teatralnej, jednak najbardziej intymnej i skłaniającej do silniejszego niż zwykle przeżycia treści i historii.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018”

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej