W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Montowanie wyobraźni: Egipt
Data rozpoczęcia 2018-03-14
Godzina rozpoczęcia 18:30
Miejsce Pracownie Kultury Maki, ul. Olchowa 8
Udział Bezpłatny
Kategoria Warsztaty

Pracownie Kultury Maki zapraszają na trzynaste (szóste w tym Sezonie Kulturalnym), spotkanie z cyklu, podczas którego staramy się stymulować nieskrępowaną, dziecięcą fantazję, wspólnie odkrywać świat i wyrażać się artystycznie. Podczas zajęć poruszamy ciekawe zagadnienia i staramy się rozwijać kreatywność oraz nietuzinkowe podejście do radzenia sobie z zadaniami i problemami. Każde spotkanie jest pasjonującą podróżą w dalekie zakamarki naszego globu. Uczestnicy będą mogli zostać biegłymi kartografami (specjalistami w dziedzinie nauki o mapach), bowiem w tym sezonie zajęcia skupione będą wokół tematu map i podróży - nie tylko tych geograficznych.

W marcu wybierzemy się do kraju, w którym znajduje się najstarszy z siedmiu cudów starożytnego świata i zarazem jedyny, który przetrwał do dnia dzisiejszego - Piramida Cheopsa. Kraj ten jest jednym z najstarszych krajów cywilizacji świata i nieustannie zachwyca wspaniałymi zabytkami, rozległymi plażami oraz niesłychanie bogatą historią. Nazywany bywa Słonecznym Imperium Faraonów. Mowa oczywiście o pięknym Egipcie!

Starożytny Egipt miał niezwykle dobrze rozwinięte rolnictwo, które stanowiło źródło dobrobytu tego kraju. Dwa razy do roku rzeka Nil wylewała się ze swoich brzegów i podtapiała okoliczne pola. Wraz z zalewaniem pól postępowało ich naturalne nawożenie, co z kolei umożliwiało uprawę roślin i prowadzenie rolnictwa. Dzięki temu przez wiele stuleci kraj ten bardzo prężnie się rozwijał.

Mieszkańcy tego państwa jako pierwsi podzielili rok na 365 dni, a na dodatek na 12 miesięcy. To oni także wymyślili zegar i wiele innych, użytecznych do dzisiaj wynalazków. Przykładowo, najstarsza sukienka na świecie najprawdopodobniej pochodzi właśnie z Egiptu i ma już 5000 lat!

Najpopularniejszymi skojarzeniami z Egiptem są oczywiście Sfinks i piramidy. Piramidy były grobowcami królewskimi, a jedną z największych ich zagadek jest sposób, w jaki je budowano. Wbrew powszechnemu przekonaniu, piramidy były budowane przez opłacanych pracowników - Egipcjan, nie niewolników. Pracownikom budującym egipskie piramidy płacono jednym galonem piwa (4 litry) dziennie. Niektóre inskrypcje wskazują nawet, że przynajmniej część z nich była dumna z wykonywanej pracy i lojalna wobec faraona, czyli egipskiego króla. A jeśli już o królach mowa, to ostatnim władcą hellenistycznego Egiptu była Kleopatra,uważana za jedną z najwybitniejszych kobiet żyjących w starożytności.

Te i wiele innych ciekawostek, będą mogły poznać wszystkie dzieci, które wybiorą się z nami w podróż do Egiptu, podczas kolejnego spotkania z cyklu Montownia Wyobraźni. Nie pozostaje więc nam nic innego, jak tylko zaprosić wszystkie dzieciaki do kolejnej wspólnej podróży!

Wstęp wolny. Zajęcia dla dzieci w wieku 7-11 lat.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej