W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Muzykanci Lubelszczyzny | spotkanie z Ewą Grochowską

Muzykanci Lubelszczyzny | spotkanie z Ewą Grochowską
Data rozpoczęcia 2020-12-13
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Facebook Jarmarku Jagiellońskiego
Organizator Warsztaty Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na spotkanie z Ewą Grochowską – badaczką i muzykantką, niezwykłą opowiadaczką, autorką tekstów o muzyce tradycyjnej i nie tylko. 

Podczas spotkania opowiem o słynnych muzykantach, kapelach i orkiestrach wiejskich regionu, zarówno tych znanych i lubianych do dzisiaj, jak i o postaciach, i zespołach kiedyś legendarnych, a dziś całkiem zapomnianych. Od skrzypiec i bębenka do rozbudowanych składów instrumentalnych orkiestr dętych, poprzez zabawy w izbie, granie na weselu, występy na dożynkach centralnych w Warszawie, aż do opowieści o zaczarowanych skrzypcach świecących podczas grania i stradivariusach, znajdujących się w rękach wiejskich skrzypków – zaprasza Ewa Grochowska

Ewa Grochowska – badaczka i muzykantka z wyboru i zamiłowania. Praktykowała u skrzypka Jana Gacy w Przystałowicach Małych (2000-2013), Stanisława Głaza z Dzwoli (od 2006 do dziś) i klarnecisty Stanisława Witkowskiego z Opatowa (od 2013 do dziś). Od 1999 roku uczy się także od wiejskich śpiewaczek. Popularyzatorka zjawiska uczenia się rzemiosła muzykanckiego w bezpośrednim przekazie od wiejskich muzykantów i śpiewaczek, przez osoby w różnym wieku i z różnych środowisk. W 2014 roku we współpracy z Karoliną Waszczuk i Warsztatami Kultury w Lublinie założyła Orkiestrę Jarmarku Jagiellońskiego. Projekt skierowany jest zarówno do amatorów, jak i profesjonalistów, którzy są zaproszeni do wspólnego poznawania i grania tradycyjnej muzyki tanecznej z Lubelszczyzny.