W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Narodowe Czytanie
Data rozpoczęcia 2019-09-07
Godzina rozpoczęcia 16:00
Miejsce Filia nr 21 MBP, ul. Rynek 11
Organizator Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Akcja

Już po raz ósmy w ramach akcji Narodowe Czytanie będą czytane w całej Polsce wybitne utwory należące do kanonu naszej literatury. W tym roku będzie to zbiór zatytułowany Nowele polskie.

Wybrane teksty, których wspólnym mianownikiem jest polskość, pozostawiają w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia.

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie zaprasza 7 września o godz. 16.00 przed scenę pod kamienicą, w której znajduje się Filia nr 21 MBP (Rynek 11). Pracownicy Biblioteki ubrani w stroje z epoki, przypomną treści dwóch nowel: Elizy Orzeszkowej "Dobra Pani" oraz Marii Konopnickiej "Dym". Gościnnie wystąpią uczniowie Szkoły Podstawowej nr 51 im. Jana Pawła II w Lublinie ze streszczeniem noweli "Katarynka" Bolesława Prusa.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku do akcji przystąpiła Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie, czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry. Podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza , „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, a w 2018 r. czytane było „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

Do wspólnego czytania zapraszamy wszystkich chętnych. Dla aktywnych uczestników wydarzenia przewidziane zostały nagrody książkowe.

Zachęcamy do przybycia z własnym egzemplarzem lektur:
1. "Dobra pani" – Eliza Orzeszkowa;
2. "Dym" – Maria Konopnicka
3. "Katarynka" – Bolesław Prus
4. "Mój ojciec wstępuje do strażaków" (ze zbioru: "Sanatorium pod Klepsydrą") – Bruno Schulz
5. "Orka" – Władysław Stanisław Reymont
6. "Rozdzióbią nas kruki, wrony…" – Stefan Żeromski
7. "Sachem" – Henryk Sienkiewicz
8. "Sawa" (z cyklu: "Pamiątki Soplicy") – Henryk Rzewuski, 

w których będzie można otrzymać okolicznościową pieczęć, upamiętniającą tegoroczną akcję.

Szanowni Państwo,

wybrane lektury na ósmą edycję czytania... „towarzyszyły naszym rodakom, kiedy pod zaborami walczyli o suwerenność naszej Ojczyzny i szukali odpowiedzi na wyzwania swoich czasów. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii. Znajdziemy w nich udane portrety psychologiczne, mistrzowskie opisy i celne diagnozy społeczne, a nade wszystko znakomicie zbudowane fabuły i wyrazistych bohaterów. To dzieła niepowtarzalne i – mimo niewielkich rozmiarów – doniosłe.”

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej